
W niedzielę 8 października, w sali koncertowej Collegium Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbył się koncert „Polonica. Muzyka XII-XV wieku z trzech regionów Polski”. Była to inauguracja festiwalu Bydgoska Scena Barokowa 2023.

Bydgoską Scenę Barokową 2023 zainaugurował występ Ensemble Peregrina w składzie: Agnieszka Budzińska-Bennett (śpiew), Lorenza Donadini (śpiew), Hanna Järveläinen (śpiew), Baptiste Romain (fidel).

Ensemble Peregrina to zespół założony w roku 1997 w Bazylei i kierowany przez dwukrotnie nominowaną do prestiżowego „Paszportu Polityki“ polską wokalistkę i muzykologa, Agnieszkę Budzińską-Bennett.

Grupa koncentruje swoje zainteresowania na świeckiej i religijnej muzyce europejskiej z okresu od IX do XIV wieku. Główny obszar działalności zespołu to wczesna polifonia i monodia Saint Martial i paryskiej szkoły Notre Dame.