Spis treści
Z kujawsko-pomorskiego można dojechać bezpośrednio do Zakopanego, gdzie zawiezie nas, np. z Bydgoszczy i Inowrocławia pociąg PKP Intercity IC Witkacy.
PKP w góry i nad morze - oto kierunki
Są dwa połączenia dziennie z Bydgoszczy do Kłodzka - IC Heweliusz oraz TLK Rozewie. Podczas podróży pasażerowie przesiadają się we Wrocławiu do pociągu jadącego do Kłodzka.
Pociąg IC Rejewski kursuje w wydłużonej relacji Bydgoszcz - Lublin - Bydgoszcz. Ponadto skład IC Zamoyski jeździ w zmienionej relacji Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski - Rzeszów - Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski.
Połączenia PKP na trasie Bydgoszcz Główna - Gdańsk Główny obsługuje m. in. TLK. Pierwszy bezpośredni pociąg wyrusza o godzinie 03:49 z dworca Bydgoszcz Główna, ostatni o godz. 21:11. Najszybszy przejazd oferuje pociąg bez przesiadek GEDANIA. Podróż tym pociągiem trwa 01:20.
Na trasie Bydgoszcz Główna - Gdańsk Główny kursują również inne pociągi: IC Intercity - oferują niższą cenę biletu i zazwyczaj dłuższy czas podróży.
Jeszcze więcej szczegółów poznamy zapewne bliżej ferii zimowych.
Taniej z bliskimi - zasady
Planując podróż na ferie należy pamiętać o ofercie promocyjnej PKP Intercity. I tak np. „Taniej z Bliskimi” jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC.
- Aby pobrać bilet z wybraną ofertą wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób a bilet zakupić najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem przejazdu - wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30 proc. zniżki od bazowych cen biletów.
- Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej.
Tak PKP IC wyjaśnia, dlaczego bilet ulgowy trzeba kupić z 3-dniowym wyprzedzeniem: „Tempo wzrostu liczby pasażerów w okresach wyższego zainteresowania podróżami dalekobieżnymi, jak np. ferie, było wyższe niż możliwości standardowo podstawianych składów. Wymagało to uruchamiania dodatkowych pociągów i wzmacniania składów dodatkowymi wagonami. Nadal zamierzamy to robić, jednak mając informacje z wyprzedzeniem o zainteresowaniu połączeniami, decyzje o wzmocnieniach i dodatkowych pociągach będą mogły być podejmowane z większym wyprzedzeniem”.
Karta Dużej Rodziny - tak to działa
Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.
We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30-procentowy rabat podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.
Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że maluchy, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity za darmo w wagonach 2. klasy.
- Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu.
- Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% - na podstawie legitymacji szkolnej.
Zniżki na PKP dla studentów i emerytów
Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%.
Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.
