Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FELIETON prof. Leszka Dziawgo: POLSKI WRZESIEŃ

Dominika Kucharska
Dominika Kucharska
Pilnujmy swoich interesów i popierajmy krajowy biznes. Szanujmy osiągnięcia poprzednich pokoleń i niech będą one dla nas inspiracją. Udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Miesiąc wrzesień często kojarzy się z napaścią Niemiec i ZSRR na Polskę. Słusznie. 78 lat temu taki właśnie był początek i kontynuacja tego miesiąca. Dla zniszczenia ambitnej i szybko rozwijającej się II Rzeczpospolitej, musiały zjednoczyć się te właśnie największe ówczesne potęgi totalitarno-militarne.

Szukajmy inspiracji

W kolejną rocznicę wybuchu wojny spójrzmy na przedwojenną Polskę w sposób ekonomiczny z szacunku dla poprzednich pokoleń i szukając inspiracji dla czasów współczesnych.

Po 123 latach niewoli, a niektóre części kraju nawet po 146 latach niewoli (patrz: pierwszy rozbiór 1772), odzyskujemy wolność. Teraz łatwo się pisze. Tak naprawdę wywalczyliśmy sobie tę wolność. Dla przykładu: Czesi wolność odzyskali i tak można pisać, ale my Polacy musieliśmy wolność wywalczyć.

Scalenie w jeden organizm polityczny, społeczny i gospodarczy z trzech różnych zaborów wywalczonego terytorium to był wyczyn. Ogromny sukces, ale niestety, niewystarczający w ówczesnych realiach. Polskie państwo musiało być również silne gospodarczo, aby być prawdziwie niezależne.

Gospodarczy start

Początek był nieciekawy. Terytorium Polski zostało zrujnowane, ponieważ było polem walki I Wojny Światowej pomiędzy Rosją, Niemcami i Austro-Węgrami. Taki właśnie był gospodarczy start.

Byliśmy tytanami. Wygrana wojna z bolszewicką Rosją, wygrane powstanie wielkopolskie i powstania śląskie, a potem codzienna walka o gospodarkę.

Pierwszy ekonomiczny sukces to reforma walutowa i wprowadzenie polskiego złotego. Wiarygodna waluta jest bowiem zawsze fundamentem każdej gospodarki.

Potem Gdynia, która stała się największym portem na Bałtyku w latach trzydziestych. Niemcy, którzy utrudniali Polsce korzystanie z portu w Wolnym Mieście Gdańsku, wnosili po latach protesty na forum międzynarodowym, że Gdynia szkodzi Gdańskowi.
Kolejny sukces to COP, czyli Centralny Okręg Przemysłowy. Genialny plan uprzemysłowienia Polski i aktywizacji zacofanych regionów kraju.

Następnie słynna Magistrala Węglowa bezpośrednio ze Śląska do Gdyni. Znacząco ułatwiła eksport polskiego węgla.
Można podać kilka innych przykładów. Lux Torpeda, czyli szybki pociąg do Zakopanego. Współczesne pociągi na tej trasie szybciej nie jeżdżą. Albo nowatorski bombowiec PZL P-37 „Łoś”, o którego dostawy lub licencję rywalizowały państwa Europy.

Dobrym przykładem otwarcia na nowoczesną technikę, ale i charakteru Polaków jest ORP „Sęp”. Wprawdzie mniej znany od bliźniaczego ORP „Orzeł”, jednak wejście do służby w Polskiej Marynarce Wojennej – spektakularne. Otóż Niemcy szykujący się do wojny z Polską naciskali na holenderską stocznię, aby przedłużała wydanie okrętu Polsce, za który Polska zapłaciła. Polacy pod pretekstem prób morskich wyprowadzili okręt ze stoczni i go porwali. Na morzu czekał polski niszczyciel z załogą i paliwem (czemu takich tematów nie ma w programie nauczania w polskich w szkołach ?). A wracając do kwestii gospodarczych – postanowiono duże okręty wojenne budować w polskiej stoczni.

Jakie wnioski?

Pilnujmy swoich interesów i popierajmy krajowy biznes.

Szanujmy osiągnięcia poprzednich pokoleń i niech będą one dla nas inspiracją. Udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Z przekonaniem twierdzę, że Polacy to naród szczególnie uzdolniony ekonomicznie – tylko trzeba dać mu swobodę działania.

*prof. LESZEK DZIAWGO
JEST SZEFEM KATEDRY ZARZĄDZANIA FINANSAMI NA WYDZIALE NAUK EKONOMICZNYCH UMK, A TAKŻE CZŁONKIEM PREZYDIUM KOMITETU NAUK O FINANSACH PAN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!