MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fala talentów z Zawiszy

Sławomir Kabat
Aż pięć medali zdobyli zawiszanie na mistrzostwach Europy młodzieżowych i juniorów w Poznaniu. Tak wielkiej fali utalentowanej młodzieży już dawno w Bydgoszczy nie było!

<!** Image 2 align=none alt="Image 215170" sub="Srebrne medalistki w konkurencji olimpijskiej (od lewej): Anna Włosik, Sara Jasińska, Joanna Bruska, Aleksandra Górna (trzy ostatnie Zawisza). Fot. Nadesłasne">

<!** reklama>
Blisko 900 zawodników z 32 krajów rywalizowało przez cztery dni na jeziorze Malta w Poznaniu w mistrzostwach Europy. Rewelacyjnie wypadli zawiszanie.
Najważniejsze dopiero przed nim
Aż dwa złote medale zdobył młodzieżowiec Paweł Szandrach (Zawisza). W sobotę w konkurencji olimpijskiej K-2 1000 okazał się niepokonany wspólnie z Rafałem Rosolskim - 3.12,573 min. Bydgosko-gorzowski duet wyprzedził Niemców (3.13,313) oraz Węgrów (3.14,657). Następnego dnia 22-letni Szandrach zdobył złoty medal w jedynce na 500 m (1.41,842) wyprzedzając Rosjanina (1.42,282) i Czecha (1.43,546).
Warto dodać, że to już trzeci medal z wielkiej imprezy, który Paweł zdobył w tym roku. Kilka tygodni wcześniej wspólnie z Mariuszem Kujawskim wywalczył na mistrzostwach Europy w K-2 1000 m brązowy medal.
- Warunki były strasznie trudne, ale poradziłem sobie lepiej niż inni - mówił na mecie. Młodzieżowe mistrzostwa Polski to nie jedyne wyzwanie zawodnika Zawiszy.
- Czeka mnie sporo startów. Za tydzień mistrzostwa Polski seniorów w Bydgoszczy, potem uniwersjada w Kazaniu, a za trzy tygodnie młodzieżowe mistrzostwa Polski - dodał Paweł Szandrach.
- Wszystkie te starty są przetarciem przed główną imprezą w tym roku - mistrzostwami świata seniorów w Duisburgu.
Na MŚ może być jeszcze lepiej
Świetnie wystąpiły także nasze panie w młodzieżówce. Joanna Bruska, Aleksandra Górna, Sara Jasińska - wszystkie Zawisza, wspólnie z Anną Włosik z Krakowa zdobyły srebrny medal w konkurencji K-4 500 m. Polki uzyskały czas 1.36,786 min i uległy tylko Niemkom (1.35,262), a wyprzedziły na mecie Rosjanki (1.37,110).
Bydgoszczanki Joanna Bruska i Aleksandra Górna startowały także w finałach dwójek na 500 i 1000 m zajmując odpowiednio 7. i 6. miejsce.
- Najbardziej cieszy mnie srebrny medal w czwórce kajakowej na 500 metrów - mówiła Joanna Bruska.
- Udało nam się dopasował taktykę do biegu, który rozgrywany był przy tak  silnym wietrze, tak że tworzyły się bałwany i trudno utrzymać było się w torze. My tuż, przed metą ratując się przed kąpielą zaliczyłyśmy nawet podpórkę. Osiągnęłyśmy postęp. Przed miesiącem do złotej osady niemieckiej traciłyśmy 4 sekundy, teraz tylko 1,5. Uważam, że na dwójce w obu dystansach mamy jeszcze duży potencjał, który mam nadzieję, że wykorzystamy podczas mistrzostw świata od 1 do 4 sierpnia w Kanadzie.
Oprócz medali młodzieżowców na podium stanęli także juniorzy. W konkurencji K-2 500 m srebro zdobyła dwójka Dominika Napolska - Aleksandra Janicka - AZS AWF Gorzów (1.49,974) ustępując tylko Węgierkom (1.47,406).
W konkurencji czwórek kajakarzy na kilometr brązowy medal zdobyła osada w składzie: z Cezary Kolaszewski - Zawisza oraz Karol Pecyna, Marcin Przypadło, Mateusz Augustyniak (3.02,197). Triumfowali Hiszpanie (3.01,261), przed Rosjanami (3.02,37). W sumie biało-czerwoni zdobyli 12 medali - młodzieżowcy 6 (4, 2, 0), a juniorzy 6 (0, 4, 2). Trenerem zawodniczek i zawodników w kategorii młodzieżowej jest Maciej Juhnke, który dodatkowo przygotowywał osady jako trener reprezentacji młodzieżowej kobiet. Z kolei juniorów w Zawiszy prowadzi Tomasz Paluszczak.
Pozostałe miejsca bydgoszczan: K-4 1000 m 8. Polska: Martin Brzeziński - Zawisza, Dorian Kliczkowski, Oskar Warszawski, Bartosz Stabno; K-2 500 m 11. (2. w finale B Piotr Mazur, Grzegorz Bierzało).