Zobacz wideo z drona: Rozbiórka starego wiaduktu na Armii Krajowej w Bydgoszczy

Jak informuje Mateusz Dul z biura prasowego Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A., lądowanie myśliwca F-16 było możliwe, dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu hamowania BAK-12 (Barrier Arresting Kit 12). Czyli systemu składającego się z dwóch bębnowych absorberów energii, połączonych liną wychwytującą ułożoną na drodze startowej, dzięki której możliwe jest wyhamowanie pędzącego samolotu. Jak zauważa Mateusz Dul było to pierwsze w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. lądowanie samolotu wielozadaniowego General Dynamics F-16 Fighting Falcon z zastosowaniem tego systemu.
F-16 serwisowane w WZL nr 2 w Bydgoszczy
Przypomnijmy, że WZL nr 2, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jako jedyne w kraju prowadzą serwis F-16. Port lotniczy jest stałym partnerem Wojskowych Zakładów Lotniczych.
Port Lotniczy Bydgoszcz na co dzień odgrywa w regionie istotną rolę, pełniąc funkcję okna na świat Kujaw i Pomorza. Infrastruktura naszego lotniska jest jednak ważna również z punktu widzenia militarnego. Dzięki współpracy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy odgrywamy ważną rolę dla bezpieczeństwa naszego kraju oraz wszystkich państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego - powiedział Edward Hartwich, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.
- Lądowanie samolotu wielozadaniowego F-16 było skomplikowanym zadaniem, złożonym z wielu procesów. Zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla całej operacji było kluczowe. Samo rozstawienie systemu BAK-12 zajęło kilka godzin. Tym bardziej cieszymy się, że wraz z WZL-2 ustaliliśmy harmonogram pracy w taki sposób, by nie zakłócał on prowadzenia cywilnej działalności lotniska, a nasi Pasażerowie zgodnie z planem zrealizowali swoją podróż z regionalnego lotniska. - stwierdziła Monika Mejsner-Hermelin, członek Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.
- F-16 będą serwisowane w bydgoskich zakładach przez 5 lat. Dzięki współpracy z WZL-2 na płycie Lotniska Bydgoszcz zobaczyć możemy również inne ciekawe, wojskowe maszyny. To między innymi Herkules C-130, MIG-29 i Su-22.
Jak informowaliśmy w tym tygodniu, do WZL już wcześniej dotarł inny F-16, który był prezentowany podczas spotkania z mediami w poniedziałek, 14 listopada. Zdjęcia i informacje z tego wydarzenia przeczytacie w poniższym artykule.