
Muzeum Mydła i Historii Brudu (ul. Długa 13-17) od godz. 19 zaprosi na zwiedzanie z historią wodą pisaną oraz warsztaty z wyrobu soli do kąpieli (koszt biletu 10 zł/os., obowiązuje wcześniejsza rezerwacja tel. 525157015).

Symulator Enigmy genialnego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego, wernisaż wystawy „Papież Polak patronem Kujawsko-Pomorskiego” czy wystawę wspomnień „Szkolnictwo w okresie PRL” m.in. zaprezentuje Muzeum Oświaty (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4). Na zdjęciu powyżej eksponat znajdujących się w bydgoskiej Delegaturze IPN.
O każdej pełnej godzinie - od 19.00 do 23.00 - rodzice wraz dziećmi mogą wybrać się do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego, by dowiedzieć się, jak wyglądała „Szkoła naszych dziadków i pradziadków”.

W Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW (ul. Berwińskiego 4) od 18.00 do 24.00 można zasiąść w kabinie ciszy (na zdjęciu) z Konsulatu Polskiego w Kolonii – w tej kabinie toczyły się niegdyś poufne rozmowy!
Ponadto zobaczyć, jakie pamiątki wręczono polskim dyplomatom podczas zagranicznych wizyt - są to specjalnie wyselekcjonowane eksponaty zaskakujące, zachwycające, tajemnicze: od drelichowego munduru, po subtelną porcelanową koronkę.
W muzeum także cykl portretów pędzla Mariusza Kałdowskiego, który utrwalił na płótnie przedstawicieli polskiej emigracji.

W Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (ul. K. Szymanowskiego 3) o godz. 18 „Historia poczty polskiej” – wykład Przemysława Drzewieckiego (Prezes OB PZF) z prezentacją walorów dotyczących postaci Leona Wyczółkowskiego.
O godz. 19.30 - „Filatelistyka w praktyce”, czyli prezentacja i warsztaty Waldemara Kawińskiego (Wiceprezes OB PZF). Podczas warsztatów zobaczyć będzie można m.in pierwszy znaczek pocztowy świata i pierwszy znaczek Polski. Zaprezentowane zostaną techniki i sprzęt do badania znaków pocztowych, a uczestnicy warsztatów otrzymają drobne upominki.