OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Aleksander Dziewa w meczu z Promitheas był najskuteczniejszym zawodnikiem w barwach Śląska Wrocław. Paweł Relikowski / Polska Press
Koszykarze Śląska Wrocław przegrali w Grecji z Promitheas Patras 66:90 (27:18, 14:25, 13:24, 12:23) w 14. kolejce Pucharu Europy. Mistrzowie Polski pozostają z jedną wygraną w dorobku i zajmują ostatnie miejsce w grupie B.

Promitheas już przed meczem z Śląskiem miał zapewniony udział w play off, ale walczył o jak najwyższe miejsce i lepsze rozstawienie. Wrocławianie natomiast, pomimo jednego zwycięstwa na koncie, mieli jeszcze szanse na awans do kolejnej fazy rozgrywek. Musieli jednak w Grecji radzić sobie mocno osłabieni, bo do leczących kontuzje od dłuższego czasu Ivana Ramljaka i Jakuba Karolaka dołączył Jeremiah Martin, który naderwał mięsień czworogłowy.

Znakomita pierwsza kwarta Śląska Wrocław

Mimo wszystko lepiej rozpoczęli goście, którzy co prawda po niespełna pięciu minutach przegrywali 6:9, ale kolejny fragment spotkania wygrali 19:0 i odskoczyli na 25:9. Świetną serię zaliczył Łukasz Kolenda, który w niewiele ponad trzy minuty zdobył dziewięć punktów.

W tym momencie trener Ioannis Christopoulos poprosił o czas. Przerwa przyniosła oczekiwany efekt, bo jego podopieczni zaczęli mocniej bronić, szybciej rozgrywać ataki i odrabiać straty. Po trafieniu z dystansu Joe Thomassona w połowie drugiej kwarty grecki zespół wrócił na prowadzenie (31:29).

Teraz to trener Andrej Urlep poprosił o przerwę. Potem ciężar gry wziął na siebie Aleksander Dziewa i w dużej mierze to dzięki jego postawie Śląsk utrzymywał punktowy kontakt z rywalami. Z drugiej strony świetne zawody rozgrywał Thomasson, który w połowie meczu miał już 20 punktów, a jego zespół prowadził 43:41.

Śląsk nieskuteczny w drugiej połowie

W trzeciej kwarcie zaczęły się kłopoty Śląska. Gospodarze odskoczyli na 52:44, ale po czterech punktach Justina Bibbsa wrocławianie zdołali nieco zmniejszyć straty. Od tego momentu zaczęła jednak zarysowywać się coraz bardziej wyraźna przewaga ekipy greckiej i jej prowadzenie rosło. Tuż przed końcem tej części Michalis Tsairelis wykończył szybki atak i Śląsk przegrywał już 53:66.

Na początku ostatniej kwarty mistrzowie Polski zmniejszyli straty do ośmiu punktów (59:67) i pojawiła się nadzieja, że będą jeszcze w stanie powalczyć o wygraną. Kolejne pięć minut przegrali jednak 0:10 i losy spotkania były rozstrzygnięte. Fatalną serię w ataku Śląska przerwał Dziewa, ale gospodarze prowadzili wówczas 77:61, a do końca pozostawały niespełna cztery minuty.

Wrocławianie strat już nie odrobili, przegrali 66:90 i z jedną wygraną wciąż zajmują ostatnie miejsce w grupie. Następna kolejka zostanie rozegrana dopiero w marcu, Śląsk podejmie wówczas London Lions (8 marca, godz. 20).