Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-sklepy. Polacy coraz chętniej korzystają, a skarbówka coraz częściej kontroluje

Hanna Walenczykowska
Szybko rośnie liczba sklepów internetowych, dlatego policjanci i urzędnicy skarbowi prowadzą coraz bardziej wnikliwe kontrole e-handlu.

W 2014 roku, według najnowszego raportu firmy PMR wartość polskiej internetowej sprzedaży detalicznej miała wzrosnąć o 15 proc. w stosunku do 2013 roku, wynosząc 27,3 mld zł (w 2013 roku handel internetowy osiągnął poziom 23,8 mld zł).
[break]
Jak informuje Business Center Club, z badań firmy doradczej EY wynika, że najwięcej konsumentów cyfrowych jest w Indiach (75 proc.), Chinach i Holandii (po 70 proc.). Na tym tle wynik Polski - 62 proc. internautów dokonujących zakupów w sieci - wydaje się być dobry, zwłaszcza, że inne kraje europejskie pod tym względem są za Polską. Przykładowo w Szwajcarii jest 45 proc. cyfrowych konsumentów, w Belgii i Austrii - 47 proc. a w USA - 50 proc.

Więcej podłączonych

Zdaniem BCC, głównym i pozytywnym trendem na tym rynku są zmiany w zakresie technologii informatycznej oraz przyzwyczajeń konsumentów, które sprawiają, że z roku na rok rośnie liczba osób stale korzystających z Internetu i dokonujących tam zakupów.
BCC podkreśla, że dynamiczny rozwój handlu internetowego w Polsce stymulowany jest zarówno przez szybki przyrost liczby użytkowników Internetu, jak i przez wzrost liczby sklepów internetowych - z 2,8 tys. w 2006 roku do ponad 14 tys. w 2014 roku.
Im większy e-rynek, tym bardziej wnikliwe stają się kontrole m.in. prowadzone przez pracowników Izby Skarbowej. W 2009 r. powołano Referat ds. Handlu Internetowego IS w Bydgoszczy.
- Nierzadko pojawia się pokusa aby zaoszczędzić na płaceniu podatków i uchylać się od obowiązków względem skarbu państwa - twierdzi Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej.
Najczęściej wykrywanymi nieprawidłowościami w zakresie e-handlu są: prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej, zaniżanie przychodów, ukrywanie rzeczywistych rozmiarów prowadzonej działalności (np. poprzez sprzedaż z wykorzystaniem kont zarejestrowanych na inne osoby), wystawianie faktur przez osoby nieuprawnione lub nieistniejące.

Skarbówka widzi

Podczas prac weryfikacyjnych, jak wyjaśnia Maciej Cichański, pracownicy wykorzystują szereg narzędzi informatycznych. Anonimowość w sieci internetowej jest już fikcją. Użytkownicy pozostawiają, wiele śladów, część z nich nieświadomie (np. adres IP - identyfikujący łącze internetowe), a niektóre świadomie (telefony, informacje na portalach społecznościowych).
Kontrolą Internetu zajmują się także policjanci. W styczniu br. powołany został wydział do walki z cyber-przestępczością. Funkcjonariusze tego wydziału pracują na rzecz innych jednostek Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Niestety, nie ma osobnych statystyk dotyczących liczby e-przestępstw.
- Mieszkańcy informują nas o tym, że kupili coś na portalu aukcyjnych i dostali cegłę - mówi nadkom. Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy. - Zdarza się również, że na portalach „dam pracę” dochodzi do prób wyłudzenia danych osobowych. Dane osób poszukujących pracy, niekiedy są wykorzystywane do założenia kont bankowych i wyłudzenia pożyczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty