https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Energii im nie brak

Katarzyna Kaczór
Trzynastka będzie na pewno szczęśliwa dla tych, którzy spotkają się na XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Klubów Seniora „Babie Lato”.

Trzynastka będzie na pewno szczęśliwa dla tych, którzy spotkają się na XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Klubów Seniora „Babie Lato”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 61035" sub="W wielu klubach seniora działają chóry. To jedna z ulubionych form kulturalnej aktywności ludzi starszych. / Fot. Adam Zakrzewski">- Na nasz przegląd przybywa zwykle silna ekipa w wieku od 50 do 90 lat - informuje Dział Seniora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, który imprezę organizuje.

- Babie Lato odbywa się co dwa lata. Wcześniej rozsiadaliśmy się na Wyspie Młyńskiej, na pokazy zapraszaliśmy też do muszli koncertowej parku im. Witosa. Zdarzało się, że ulewny deszcz przegonił wszystkich. Park z racji swojego położenia nie był idealnym miejscem na organizowanie tego rodzaju spotkań. Stary Rynek jest zdecydowanie lepszy - dodaje Zenobia Frelichowska z WOK. Tam właśnie należy udać się w sobotę i w niedzielę. Od godziny 10 do 17 można się spotkać i porozmawiać z aktywnymi seniorami, którzy wigorem prześcigają niejednego młodzieniaszka. Szyją, lepią, śpiewają, tańczą. Z nimi nie sposób się nudzić. Nieraz na przeglądzie, jak grzyby po deszczu, wyrastały warsztaty pracy garncarzy, kowali, hafciarek. Na oczach odwiedzających powstawały przwdziwe dzieła sztuki. Impreza ma bowiem również charakter edukacyjny.

- Starsi ludzie są na co dzień niezauważani - mówi Marianna Biegły, emerytka z Bydgoszczy. - Kiedy uczęszczałam na zajęcia w kole przyparafialnym, czułam, że żyję. Zabawki z gliny to był mój konik, haftowałyśmy także z koleżanką obrusy. Byłam na poprzednim spotkaniu pod hasłem „Babie Lato”. Kupiłam co nieco artystycznych drobiazgów do domu, przy okazji poznałam ludzi, którzy wyciągnęli mnie z domu i pokazali, że życie po 70. roku życia nie musi być nudne.

Do Bydgoszczy przyjedzie tym razem 27 zespołów artystycznych, w sumie około 400 osób z 31 klubów seniora z całej Polski.

Zespołu „Jesienny Kwiat” z Szubina na pewno warto posłuchać. Grupa wystąpi w niedzielę, około godziny 13. Reklamować będzie Pałuki. Klub Seniora z Szubina pokaże również swoje rękodzieło. Pan Jan Makowski jest osobą niedowidzącą, mimo to pasjonuje się rzeźbą. Wykonane przez szubinianina świątki przywiezione zostaną do Bydgoszczy. Żona pana Jana, Maria Makowiecka, także nie próżnuje. Zaprezentuje między innymi przepiękne kwiaty z krepy.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski