Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elity cienia, czyli niejawna i nieuchwytna sieć

Alicja Cichocka
Wśród zaproszonych gości jest m.in. znana amerykańska profesor, Janine Wedel, autorka teorii o nieformalnych grupach interesu.

Wśród zaproszonych gości jest m.in. znana amerykańska profesor, Janine Wedel, autorka teorii o nieformalnych grupach interesu.

<!** Image 2 align=none alt="Image 156041" sub="Janine Wedel, gość specjalny międzynarodowej konferencji na UMK / Fot. Grzegorz Olkowski">Janine Wedel, profesor Uniwersytetu Georga Masona z Waszyngtonu, zasłynęła koncepcją o elitach cienia („Shadow elite”). Według Janine Wedel, część władzy w Stanach Zjednoczonych sprawują nieformalne grupy interesów, które mają wpływ na wiele obszarów działalności państwa, począwszy od bezpieczeństwa narodowego poprzez gospodarkę aż po ochronę środowiska.

<!** reklama>- Elity cienia to nowy system władzy i wpływu. Ludzie nią dysponujący odgrywają nachodzące na siebie role, które nie są w pełni jawne dla opinii publicznej - mówiła wczoraj Janine Wedel, gość specjalny międzynarodowej konferencji w Instytucie Socjologii UMK. Zdaniem uczonej, niezwykle istotne jest zrozumienie, że osoby te nie funkcjonują w ramach klasycznego podziału politycznego na lewicę, prawicę i centrum. Działają w poprzek sceny politycznej.

Profesor Wedel podpierała swoją teorie przykładami ze Stanów Zjednoczonych. Wymieniła między innymi wpływową amerykańską osobistość, Richarda Perle’a. Perle był zastępcą sekretarza obrony w administracji prezydenta Ronalda Reagana, i kolejno - doradcą prezydenta George’a W. Busha oraz wieloletnim doradcą Pentagonu. Profesor Wedel dowodzi: - Zasiadał w wielu amerykańskich tzw. think tankach (ośrodki zajmujące się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych - przyp. red.), posiadających konkretny profil polityczny, a do tego miał wpływ na bezpieczeństwo narodowe USA. Pełnił wykluczające się role - Wedel twierdzi też, że grupa skupiona wokół Perle’a miała istotny wpływ na decyzję o zaangażowaniu USA w wojnę w Iraku.

- Shadow elite są niezwykle trudne do uchwycenia. Pomimo że działają zazwyczaj legalnie, nie podlegają demokratycznym rozliczeniom - zdaniem Wedel w tym sensie mogą być problemem dla demokracji. Rozpoczęta wczoraj konferencja potrwa do piątku. Dziś wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, profesor Andrzej Górski, będzie mówił o konflikcie interesów w badaniach medycznych. Bardzo ciekawie zapowiada się piątkowa dyskusja o konkretnych metodach zwalczania nieformalnych sieci władzy. Opowiadać o tym będą deputowany do Parlamentu Europejskiego i były wykładowca Uniwersytetu Londyńskiego, prof. György Schöpflin, prof. Antoni Kamiński, były prezes Transparency International Polska, Grażyna Kopińska, dyrektor Programu Przeciw Korupcji Fundacji Stefana Batorego, oraz Marek Kaduczak z Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

Konferencje organizują Zakład Interesów Grupowych Instytutu Socjologii UMK, Podyplomowe Studium Socjologii Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!