Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin dojrzałości nie dla technika?

Katarzyna Słomska
Zmorą maturzystów wcale nie okazała się matematyka, której nie zdało jedynie 15 procent abiturientów, a geografia fizyka i chemia - wynika z danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Zmorą maturzystów wcale nie okazała się matematyka, której nie zdało jedynie 15 procent abiturientów, a geografia fizyka i chemia - wynika z danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

<!** Image 3 align=none alt="Image 214967" sub="Fot.: Anita Etter">

Do egzaminu maturalnego w maju tego roku przystąpiło ponad 326 tysięcy uczniów. W naszym województwie 82 procent maturzystów zdało egzamin, a 13 procent ma prawo do poprawki w sierpniu. Prawie 20 tys. uczniów z całego kraju czeka poprawka za rok.

Nie uzupełnili wiedzy

Jak pokazują statystyki, najgorzej maturę napisali uczniowie techników uzupełniających, jedynie 23 procent z nich zdało egzamin. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o uzupełniające licea. Najlepiej do egzaminu dojrzałości byli przygotowani uczniowie liceów, gdzie zdawalność wyniosła 90 procent. - Według naszych obserwacji matura poszła w tym roku wyjątkowo dobrze. Ustne egzaminy zaliczyło sto procent uczniów naszej szkoły, część pisemną - około 94 procent. To bardzo dobry wynik. Trudności jak zawsze sprawiała matematyka, kilka osób będzie pisać poprawkę w sierpniu - mówi Małgorzata Trzcińska, dyrektor XII LO w Bydgoszczy.

- Oczywiście, nie osiądziemy na laurach i wyciągniemy wnioski z tegorocznych wyników, ale muszę powiedzieć, że uczniowie w przeważającej większości byli zadowoleni - komentował, zaraz po rozdaniu uczniom wyników matury, wicedyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy Maciej Jasiński.

Gorsze niż licea

Na tle liceów technika wypadły blado - 20 procent uczniów techników nie zdało matury. Skąd taki słaby wynik?

<!** reklama>

- Nasi uczniowie oprócz matury muszą też zdawać egzaminy techniczne. Mają 50 godzin kształcenia zawodowego, a uczą się tylko rok dłużej. Jeśli chodzi o siatkę godzin przedmiotów ogólnych, to jest ona bardzo podobna zarówno w liceach, jak i technikach - powiedział „Expressowi” Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy.

- Z egzaminami zawodowymi jest trudniej niż z maturą. Musimy mieć 50 procent prawidłowych odpowiedzi z części teoretycznej i aż 75 procent z egzaminu praktycznego. Poza tym mamy mało czasu. W maju są matury, a już w czerwcu testy zawodowe - mówi Daniel, uczeń bydgoskiej samochodówki.

Geografia najpopularniejsza

Maturzyści w tym roku jako dodatkowy przedmiot najczęściej wybierali geografię, w pierwszej trójce znalazły się także wiedza o społeczeństwie i biologia. Na poziomie rozszerzonym królował język angielski, wybrał go co czwarty maturzysta, na drugim miejscu znalazła się matematyka. Królową nauk na poziomie rozszerzonym pisało 17 procent maturzystów.

Kiedy poprawki?

Jeśli uczniowie nie zdali jednego przedmiotu - pisemne poprawki już 27 sierpnia, natomiast egzaminy ustne zdawać będzie można pomiędzy 26 a 30 sierpnia. Jeśli maturzysta nie zdał więcej niż jednego przedmiotu, musi czekać rok i zdawać oblane egzaminy razem z przyszłorocznymi maturzystami. Niezdany egzamin dojrzałości można poprawić przez kolejne 5 lat. Po upływie tego terminu, aby uzyskać świadectwo, trzeba zdawać wszystkie przedmioty od nowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!