W czerwcu tego roku, po kilku latach starań społeczników, uroczyście zaprezentowano mieszkańcom Bydgoszczy fontannę, która w przedwojennej historii miasta miała specjalne znaczenie. Nawiązująca do biblijnego potopu grupa kilku rzeźb z wodotryskami, przypadła do gustu również współczesnym bydgoszczanom.
[break]
Z sympatią mieszkańców
Trudno się więc dziwić, że na tę odrodzoną sympatię zareagowali artyści i edytorzy. Miło nam poinformować, że nasz redakcyjny kolega, Marek Chełminiak, jest autorem spektakularnych zdjęć poświęconych „Potopowi”, które trafiły do kalendarza na rok 2015. Wydawcą jest „Pejzaż”, a druk powierzono „Abedikowi”. Jest to już kolejny kalendarz z bydgoskim obiektem w roli głównej, przygotowany przez ten zespół. Czytelnicy zapewne pamiętają, że bohaterką roku 2014 jest katedra.
Nocą i dniem
- Niestety, edycja jest limitowana, w bydgoskich księgarniach pojawi się tylko sto sztuk kalendarza - mówi Marek Chełminiak. - Może to zabrzmi nieskromnie, ale jest
na takie sentymentalne wydawnictwa wielki popyt, warto się więc pospieszyć.
Wielkim sukcesem wydawniczym i czytelniczym okazały się bowiem wcześniej również pomnikowe albumy Marka, poświęcone Toruniowi i Bydgoszczy. Fotograf i fotorepoter, z pochodzenia torunianin, z wyboru bydgoszczanin, docenia to. - Ciągle dzwonią do mnie ludzie, rozżaleni, że nie mogą już nigdzie kupić książki, którą chcieliby mieć dla siebie lub podarować.
„Potop” na kartach kalendarza to efektowne fotogramy całej fontanny, ale również jej pojedynczych elementów. Rzeźby pokazane są zarówno w świetle dziennym, jak i nocą.