MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś zmieniają się zasady przyznawania kart niepełnosprawnym kierowcom

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Zmieniają się kary za nieuprawnione parkowanie na kopertach dla niepełnosprawnych. Teraz mandat wyniesie aż  2 tysiące złotych
Zmieniają się kary za nieuprawnione parkowanie na kopertach dla niepełnosprawnych. Teraz mandat wyniesie aż 2 tysiące złotych Tomasz Czachorowski
Od dzisiaj zmieniają się zasady wydawania kart parkingowych dla niepełnosprawnych kierowców. Drastycznie rosną też mandaty za zajmowanie kopert przez nieuprawnionych.

Dotąd niepełnosprawni, żeby zaparkować na tzw. kopercie, musieli mieć niebieską kartę. Wydawał je Wydział Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta. Sejm jednak zmienił przepisy.
[break]

Co się zmienia? Przede wszystkim jedna, najważniejsza rzecz - karty będzie wydawał Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a nie jak dotąd - ratusz. W tym celu trzeba będzie do zespołu udać się i złożyć odpowiednie dokumenty.

Nie więcej niż na pięć lat

- Jesteśmy przygotowani do wydawania kart, ale trzeba pamiętać, że te, które zostały wydane, obowiązują do końca listopada tego roku - mówi Ewa Taper, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, któremu podlega zespół. - Niestety, stare karty nie będą automatycznie przedłużane, trzeba będzie złożyć wniosek o wydanie nowej.
Ewa Taper apeluje, żeby nie składać wniosków natychmiast, bo mogą pojawić się zatory w załatwianiu spraw.

Karty będą otrzymywać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności, oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Karty parkingowe osobom prywatnym będą wydawane na określony czas - w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, lecz nie dłużej niż na 5 lat. To zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że część wydanych w Bydgoszczy kart nie jest używana. - Niebieskich kart wydaliśmy około 13 tysięcy, ale trzeba powiedzieć wprost - mniej więcej połowa nie jest w obiegu - mówi Waldemar Winter, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych UM. - Przyczyny są różne, część niepełnosprawnych już nie może jeździć, inni po prostu zmarli...

Nawet 2 tysiące złotych

Nowością jest to, że karty będą ewidencjonowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK-u). Nastąpi to w styczniu 2016 roku.
Parkujący dotąd na dziko, czyli bez zezwoleń albo używając kart osób zmarłych, muszą się liczyć z wyższymi niż dotąd mandatami - wzrosną one aż do 2 tys. złotych! Dotychczas była to kwota 500 zł. To nie koniec...
- W takich przypadkach jesteśmy zobligowani do natychmiastowego wzywania lawety i ściągania tak zaparkowanego samochodu - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej. - Przez ostatnie pół roku mieliśmy dziewięć takich przypadków.

Przy okazji zmian przepisów trzeba też pamiętać, że identyfikator osoby niepełnosprawnej, który upoważnia do darmowego zostawiania auta w strefie płatnego parkowania, wciąż wydaje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. W tej chwili takich identyfikatorów w mieście jest 817.
- Niestety, po zmianie przepisów dotyczących wydawania niebieskich kart trzeba z taką kartą na nowo do nas przyjść, bo na jej podstawie wydajemy identyfikator - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik bydgoskich drogowców. - Na identyfikatorze jest wstawiany numer karty, więc po jej zmianie musi się też zmienić nasz dokument. Jedyne, co możemy, to przeprosić za te niedogodności...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!