Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka obcego nowożytnego. W całym województwie kujawsko-pomorskim zdaje go prawie 19 tys. uczniów, w samej Bydgoszczy 2780.
W środę gimnazjaliści sprawdzali wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie, a następnie z języka polskiego. Dziś (godz. 9) czas na przedmioty przyrodnicze: biologię, chemię, fizykę i geografię. O godz. 11 rozpoczął się z kolei egzamin z matematyki. Właśnie ten przedmiot od lat na egzaminach wypada najsłabiej. W ubiegłym roku średni wynik w województwie z matematyki wyniósł 44 proc.
W piątek - w ostatnim dniu maratonu egzaminacyjnego - uczniów czeka egzamin z języka obcego nowożytnego. Jeśli gimnazjaliści wybrali język, którego uczyli się już w szkole podstawowej, muszą przystąpić do poziomu podstawowego (godz. 9) i rozszerzonego (godz. 11). Jeżeli wybrali język obcy, którego uczyli się tylko w gimnazjum, obowiązuje ich jedynie poziom podstawowy.
Aby ukończyć gimnazjum, trzeba przystąpić do egzaminu. Zda go każdy, bo nie ma określonego minimalnego wyniku, który należy uzyskać. Jednak warto napisać go jak najlepiej, bo jego rezultaty brane są pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. Wyniki egzaminu do szkół trafią 15 czerwca, ale zaświadczenia o wynikach uczniowie otrzymają dopiero 22 czerwca wraz ze świadectwami.
W czwartek dużo słońca w całym kraju. Kolejne dni ciepłe i bez opadów (źródło TVN/X-News):