
Dziś tęczowy piątek w szkołach
„Tęczowy piątek” - dziś (26 października) w 211 polskich szkołach odbędzie się akcja działaczy LGBT. Na lekcjach uczniowie dowiedzą się o równości oraz otwartości na uczniów LGBTQI. Inicjatorem akcji jest organizacja społeczna Kampania Przeciw Homofobii. Działacze chcą pokazać uczniom i nauczycielom, że szkoła jest miejscem, w którym każdy może czuć się sobą. Akcja odbędzie się już po raz trzeci.
więcej informacji o akcji >>>
Piraci drogowi w regionie. Niemal doprowadzili do tragedii! [wideo - program Stop Agresji Drogowej 4]

Dziś tęczowy piątek w szkołach
Scenariusze zajęć będą przygotowane przez nauczycieli. Organizatorzy podpowiadają jednak, co na lekcji powinno się pojawić. Sugerują np. wybór filmów, które warto pokazać młodzieży. Szkoły otrzymają też plakaty w kolorach tęczy, które można powiesić np. na korytarzach: „Jestem wspierającą nauczycielką”, „Jestem wspierającym nauczycielem”, „Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom i uczennicom”.
więcej informacji o akcji >>>

Dziś tęczowy piątek w szkołach
Organizacja mówi o konieczności przeprowadzania lekcji o równości – powołuje się przy tym na badania dotyczące obecności uczniów LGBT w szkołach. Wynika z nich, że w każdej klasie znajduje się przynajmniej jedna uczennica lub uczeń LGBT. - Szkoła ma szansę stać się dla nich drugim domem – miejscem, do którego będą chodzić z przyjemnością i w pełni się realizować. Niestety obecnie często jest koszmarem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH aż 70% LGBTQ doświadczyło w swoim młodym życiu przemocy, a w 30% przypadków doszło do niej właśnie w szkole - informują inicjatorzy akcji.
Ta akcja budzi kontrowersje i sprzeciw Kościoła >>>

Dziś tęczowy piątek w szkołach
Tęczowy piątek nie podoba się Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. - Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - uważa biskup Marek Mendyk.
Kościół przypomina, że w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych. - Należy pamiętać, że wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole (art. 48 ust. 1 Konstytucji). Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Każdorazowa forma edukacyjna w tym zakresie wymaga odrębnej zgody rodziców wyrażonej na piśmie. Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa! Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - pisze biskup Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Akcja nie podoba się również Młodzieży Wszechpolskiej >>>