https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczynka, która pisała listy do Boga

Tadeusz Oszubski
Pod koniec grudnia zeszłego roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Antonietty Meo, dziewczynki, która stanie się najmłodszą błogosławioną w dziejach Kościoła katolickiego.

Pod koniec grudnia zeszłego roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Antonietty Meo, dziewczynki, która stanie się najmłodszą błogosławioną w dziejach Kościoła katolickiego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 79832" sub="Habit św. Franciszka, znajdujący się w kościele Świętego Krzyża we Florencji. Z badań naukowców wynika, że nie jest on oryginalny. / Fot. Archiwum">Antonietta Meo, zwana przez najbliższych Nennoliną, urodziła się 15 grudnia 1930 roku w Rzymie, zmarła w lipcu 1937 roku.

Dokumentacja życia błogosławionej podaje, że przyszła ona na świat w rzymskiej rodzinie o mocnych zasadach moralnych i religijnych. W przedszkolu była wesołą i pełną energii dziewczynką. To wtedy rozbiła sobie kolano o kamień, a lekarze odkryli, że dziecko choruje na kostniakomięsaka. W wieku 5 lat Nennolina przeszła poważną operację - amputowano jej nogę. Relacje świadków mówią, że mimo to dziewczynka zachowała pogodę ducha. Mało tego - zaczęła pisać listy do Boga, Ducha Świętego, Jezusa i Matki Boskiej. W sumie powstało ponad 100 takich listów, które, zdaniem ekspertów, dowodzą niezwykle głębokiego życia mistycznego już w tak młodym wieku.

<!** reklama>Uznanie przez papieża heroiczności cnót dziewczynki oznacza szybką beatyfikację Antonietty Meo.

Inna jednak świętość Kościoła zaczęła budzić wątpliwości. Ostatnio naukowcy odkryli, że habit uznawany za własność świętego Franciszka z Asyżu, to fałszywka.

W czerwcu 2007 roku odbyły się w Asyżu, rodzinnym mieście świętego, uroczyste obchody 800-lecia nawrócenia Franciszka. Przy tej okazji franciszkanie z włoskich klasztorów w Cortonie i Florencji, gdzie znajdują się relikwie ich patrona, zlecili zespołowi prof. Piera Andrei Mando z Laboratorium Fizyki Jądrowej we Florencji, przebadanie świętych przedmiotów: 2 brązowych habitów i poduszki pogrzebowej. Wybrano ekspertów prof. Mando, bo specjalizują się oni w ustalaniu czasu powstania przedmiotów wykonanych z naturalnych surowców.

Św. Franciszek zmarł w 1226 roku. Artystyczne wizerunki świętego przedstawiają go zwyczajowo ubranego w zgrzebny, brązowy habit przewiązany sznurem - taki właśnie strój noszony jest przez mnichów z zakonu franciszkanów.

Cztery franciszkańskie klasztory - w Asyżu, Arezzo, Cortonie i Florencji - przypisują sobie posiadanie relikwii po Franciszku. Relikwii z Asyżu i Arezzo jeszcze nie badano. Ogłoszono za to wyniki analiz prowadzonych w pozostałych miejscach.

- Z naszych ustaleń wynika, że habit i haftowana poduszka z łoża śmierci Franciszka, przechowywane w bazylice w toskańskiej Cortonie, faktycznie pochodzą z czasów świętego - stwierdził prof. Mando. - Jednak habit z kościoła Świętego Krzyża we Florencji nie należał do świętego Franciszka. Pochodzi on z późniejszego okresu.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski