Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wszystkich Świętych – jak się do niego przygotować?

red.
Wszystkich Świętych nieodmiennie kojarzy nam się z zadumą oraz wspominaniem bliskich, którzy odeszli. 1 listopada tłumnie odwiedzamy cmentarze, by zapalić symboliczne znicze i świeczki, złożyć kwiaty oraz pomodlić się za zmarłych. Ten dzień niejednokrotnie jest dla nas trudny, dlatego warto z wyprzedzeniem go zaplanować. Wcześniejsze zadbanie o groby najbliższych czy zakup zniczy i kwiatów oszczędzi czas, niepotrzebne nerwy oraz ułatwi skupienie się na najważniejszym.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Znicze, kwiaty, wieńce. Ile wydajemy podczas Wszystkich Świętych?

Dzień Wszystkich Świętych wiąże się oczywiście z zakupem zniczy, kwiatów i wieńców. Tę kwestię, warto zaplanować z wyprzedzeniem, by uniknąć zbędnego przepłacania za zakupy na przycmentarnych targowiskach. W ofercie wielu sklepów już w październiku pojawia się szeroka oferta produktów.

Według badania Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail Polacy na znicze wydali średnio 30-40 złotych. Przeciętny Polak decyduje się na zakup od 4 do 5 sztuk.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów zakupów na Wszystkich Świętych będzie zrobienie ich wcześniej. Niższe ceny zaobserwować możemy przede wszystkim w sklepach internetowych oraz dyskontach. Warto unikać zakupów pierwszego listopada na straganach w pobliżu cmentarzy. To właśnie tam ceny są najwyższe. Dodatkowo stres i pośpiech nie działają pozytywnie na nasze decyzje zakupowe, możemy wówczas dokonywać nieprzemyślanych decyzji.

Jakie znicze wybrać?

W okolicach Wszystkich Świętych oferta zniczy w sklepach internetowych, dyskontach i na targowiskach jest bardzo szeroka. Wybór jest bardzo duży. Warto jednak pamiętać, że świeczki i znicze mają mieć charakter symboliczny. W asortymencie producentów znajdziemy najróżniejsze propozycje, bogato zdobione w różnorakiej formie i kolorystyce. Jednak równie dobrze sprawdzą się te nieco skromniejsze, które jednocześnie będą bardziej przyjazne dla środowiska (mniejsze zużycie surowców, takich jak plastik).

Dobrym wyborem będą znicze wytworzone ze szkła lub kamionki, które w odróżnieniu od plastikowych propozycji nie będą się topić pod wpływem ciepła. Rozsądnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w jeden znicz, tak by w późniejszym czasie wymieniać jedynie wkłady.

Jak wybrać odpowiedni wkład do zniczy?

  • Należy sprawdzić informacje załączoną przez producenta, o tym przez ile godzin wkład będzie się palić.
  • Wybierz wkład, który będzie posiadać prosty knot. Co pozwoli uniknąć jego przechylanie się i niepotrzebne uszkodzenie plastikowego wkładu.
  • Ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakupienie większej liczby na raz.

Rodzaje wkładów do zniczy:

  • Wkłady parafinowe – najtańsze, palą się najkrócej, warto pamiętać, że żółta parafina pali się dłużej niż biała.
  • Wkłady olejowe utwardzane – droższe od wkładów parafinowych, ale dłużej się palą, do 7 dni.
  • Klasyczny znicz gliniany (kamionkowy) – posiada wosk, wadą jest brak przykrycia. Bardziej ekologiczna opcja.
  • Znicz solarny – posiada baterię solarną. Opcja bardziej przyjazna środowisku.

Jakie kwiaty wybrać na cmentarz?

Najczęściej wybór pada na chryzantemy. Oczywiście najpiękniej prezentują się kwiaty żywe, należy mieć jednak na uwadze, że pierwszego listopada mogą pojawić się przymrozki. W ofercie kwiaciarni i przycmentarnych straganów znajdziemy zarówno wiązanki z kwiatów żywych, jak i sztucznych.

Świeże kwiaty mogą występować zarówno w postaci bukietów, które umieścić możemy potem w wazonie, jak i wieńców.

W wiązankach ze sztucznych kwiatów dominują różnorodne połączenia kolorystyczne. “Kwiaty” przymocowywane są do podkładu, towarzyszą im liczne ozdoby, kokardy i wstęgi. To najlepsze i najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie oraz najbardziej odporne na warunki atmosferyczne.

Wybierając kwiaty w doniczce na Wszystkich Świętych, warto zwrócić uwagę na to, by wybierać wytrzymałe gatunki. Kwiaty na cmentarz w doniczce:

  • Chryzantemy
  • Wrzosy i wrzośce
  • Pelargonie
  • Begonie
  • Starzec popielny
  • Kapusta ozdobna
  • Niecierpek

Kwiaty na cmentarz do wazonu:

  • Astry
  • Dalie
  • Goździki
  • Anturium
  • Chryzantemy

Jak dbać o nagrobek?

Przygotowania do dnia Wszystkich Świętych wiążą się z zadbaniem o groby naszych najbliższych. Regularna pielęgnacja granitu pozwoli nam utrzymać grób w dobrym stanie przez wiele lat. Jak czyścić nagrobek?

  • Aby pozbyć się powierzchniowego brudu, wystarczy użycie szmatki i ciepłej wody. Do wody można dodać odrobinę płynu do naczyń lub do mycia szyb.
  • Często zdarzają się zabrudzenia spowodowane wylanym woskiem ze zniczy. Do jego usunięcia wykorzystaj drewnianą szpatułkę lub kawałek plastiku, tak by nie porysować kamienia.
  • Czym usunąć mech? Wystarczy gąbka oraz ciepła woda, nie zaleca się używania środków chemicznych.
  • Do czyszczenia nagrobku dobrze sprawdzi się również roztwór wody z octem. Do trudniejszych zabrudzeń można wykorzystać wodę oraz sodę oczyszczoną.
  • Nie powinno się w żaden sposób “impregnować”, woskować ani zabezpieczać powierzchni nagrobka. Może to spowodować powstanie nieestetycznych plam.

Wszystkich świętych: Bezpieczeństwo na cmentarzu

Chociaż Dzień Wszystkich Świętych kojarzy się powszechnie ze spokojem i zadumą. Kwestie bezpieczeństwa schodzą w tym dniu na drugi plan, warto jednak mieć je na uwadze. Po pierwsze, zaplanuj swój dojazd na cmentarz. Ruch, zarówno pojazdów, jak i pieszych tego dnia jest znacznie wzmożony, co wiąże się z licznymi utrudnieniami na drodze.

W okolicach Wszystkich Świętych co roku dochodzi do zwiększonej liczby kolizji oraz wypadków, w tym drugim przypadku często ze skutkiem śmiertelnym. Nie zapominajmy również o pijanych kierowcach. O bezpieczeństwo na drogach, jak co roku zadbają policjanci w akcji “Znicz”. Policyjne patrole będzie można spotkać na drogach dojazdowych do cmentarzy oraz głównych trasach komunikacyjnych. Tego dnia odwiedzamy groby zmarłych również wieczorem. Warto pamiętać o wyposażenie się w elementy odblaskowe. Ta zasada tyczy się również rowerzystów.

Czujności w dniu Wszystkich Świętych nie powinniśmy tracić również na samym cmentarzu. Chociaż zasady zabezpieczenia się przed złodziejem mogą wydawać się oczywiste, policjanci uczulają, by nie lekceważyć możliwości okradzenia nas. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą we Wszystkich Świętych?

  • Nie zabieraj ze sobą większej sumy pieniędzy.
  • Nie odkładaj na groby torebek czy saszetek.
  • Nie zostawiaj cennych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie.
  • Upewnij się, że zamknąłeś okno oraz drzwi w samochodzie.

Pomimo licznych przygotowań oraz zakupów, które wiążą się z dniem pierwszego listopada, należy pamiętać, że fantazyjne znicze oraz wiązanki to nie wszystko. W dniu Wszystkich Świętych oraz Dniu Zadusznym powinniśmy się przede wszystkim skupić na zadumie, oraz wspominaniu najbliższych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Wszystkich Świętych – jak się do niego przygotować? - Portal i.pl