Gaming jest cały czas bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu, zarówno przez młodsze, jak i starsze osoby. Nic więc dziwnego, że na naszym rynku dostępne jest wiele sprzętów i akcesoriów dających możliwość cieszenia się grami wideo. Ich dobór uzależniony jest od tego, w co lubi grać sam gracz. O ile w przypadku dzieci treści jeszcze mogą próbować narzucać rodzice, o tyle starsi gracze już wybierają sobie to, w co chcą lub lubią pograć.
Konsole – co na rynku?
Obecnie jedną z najpopularniejszych form grania jest używanie do tego celu konsoli wideo. Prym na rynku wiodą firmy Sony Microsoft oraz Nintendo. Ta pierwsza sprzedaje obecnie dwa urządzenia – Play Station 4 oraz 5. O ile nowoczesna piątka – choć już bardziej dostępna do kupna (przez wiele miesięcy pod debiucie były z tym problem) i zapewnia najwyższy poziom doznań choćby pod kątem graficznym – należy do droższych propozycjach, o tyle nadal na rynku w sklepach można nabyć poprzedniczkę, a więc Play Station 4 – która nadal cieszy się sporą popularnością. Ponadto „czwórka” dostępnych ma kilka wersji – w zależności od mocy i jakości procesora, jak i samego rozmiaru konsoli.
Podobnie rzecz wygląda w firmie Microsoft, która rywalizuje z Sony o prymat najlepszych konsol dla graczy. Odpowiedzią na Play Station jest X-Box – wersja „X” rywalizuje z „piątką”, a „S” z „czwórką” – zarówno jeśli chodzi o możliwości, jak i ceny zakupu samych konsol.
Trzecim graczem na rynku jest Nintendo. I o ile dla Play Station, czy X-boxa potrzebny jest telewizor lub ekran, o tyle Nintendo modelem Swith proponuje przenośny typ konsoli, której cieszyć można się zarówno w domu, jak i w podróży.
Dzieciaki można również zainteresować „konsolami retro”. Sklepy z elektroniką sprzedają również to, czym bawili się w swoim dzieciństwie dorośli. Konsole retro są dużo tańsze, jednak nie oferują rozrywki znanej nam dziś, tylko przenoszą gracza do prostych historii, jakie dostępne były jeszcze pod koniec XX wieku.
Jaki inny sprzęt gamingowy?
O ile konsole zdominowały rynek gier, to ciągle nadal do lamusa nie odchodzi klasyczny PC. Co więcej, komputery są tak konfigurowane przez producentów, by spełniać największe fanaberie graczy, oferując niezliczoną ilość możliwości konfiguracji – gdzie mają zdecydowaną przewagę nad klasyczną konsolą.
Przy wyborze komputera gamingowego, warto postawić na najlepsze parametry karty graficznej, procesora, zadbać o odpowiednią pojemność dysku, jak i o samą jakość wyświetlania – czyli o nowoczesny ekran, który odzwierciedli wszystkie niezbędne szczegóły.
Akcesoria dla graczy – jest w czym wybierać
Zapaleni gracze mają tutaj równie wielkie pole manewru. Od dedykowanych gadżetów, po sprzęt, który ułatwi im rozrywkę. Jeśli chodzi o tą pierwszą kategorię, to gracze mogą nabyć między innymi dedykowaną odzież, figurki postaci z gier, akcesoria i zabawki gamingowe, czy inne personalizowane przedmioty.
Zapalonych graczy bardziej ucieszy jednak sprzęt, który ułatwi im rozgrywkę. Przygotowano dla nich specjalistyczne pady, kontrolery, a w przypadku PC-towców – myszy, czy klawiatury. Na rynku dostępne są także fotele do gier, kontrolery w postaci kierownic, czy całych foteli wyścitgowych, są słuchawki, mikrofony, a nawet specjalne biurka gamingowe. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Gry konsolowe, gry na pc – jaki mamy wybór?
Ogromny. Na wszystkie możliwe platformy znajdziemy praktycznie wszystko, czego potrzebujemy, by dobrze się bawić i miło spędzać czas. Większość tytułó i kategorii gier ma swoje odpowiedniki zarówno na komputery stacjonarne, jak i na konsole. Zdarzają się jednak serie dedykowane na konkretną platformę – po to by gracz poczuł się doceniony faktem, że wybrał właściwe urządzenie i ma pod nie dedykowaną grę.
Możemy wyróżnić osiem podstawowych kategorii gier, spośród których możemy wybierać.
Są to gry:
- edukacyjne,
- fabularne,
- logiczne,
- przygodowe,
- sportowe,
- wyścigowe,
- strategiczne,
- symulacyjne
- zręcznościowe.
Gry o charakterze sportowym sprawdzą się przede wszystkim dla tych, którzy mogą rywalizować we dwie lub więcej osób. Nic nie daje takiej frajdy, jak pokonanie brata, siostry czy kolegi w bezpośredniej rywalizacji sportowej – na przykład piłkarskiej, czy w koszykówkę. Gry przygodowe, czy fabularne przeniosą – głównie indywidualnie – młodego gracza w świat, w którym będą musieli pokonywać kolejne przeszkody, by wykonać dane zadania.
Gry edukacyjne, czy logiczne mogą przez zabawę uczyć i poszerzać horyzonty, a wyścigówki dają możliwość frajdy wygrywania najlepszych samochodami, czy motocyklami.
Rynek gier jest ogromny i zapewne każdy znajdzie tam coś dla siebie. Nie wskażemy konkretnych tytułów, bo te zależą od upodobań graczy. Są gry z serii najbardziej popularnych, ale są i takie bardziej niszowe.
Należy tylko pamiętać, by kontrolować, w co grają nasze pociechy, a przede wszystkim, by czas spędzany przed ekranami komputerów, czy telewizorów nie był zbyt duży, bo gry mają dawać radość i rozrywkę, ale nie mogą wytrącić przy tym codziennego życia.
