Prace na konkurs nadesłali mieszkańcy wszystkich gmin powiatu żnińskiego. Wręczanie nagród wywołało wiele emocji.
<!** Image 2 align=right alt="Image 79004" sub="Dominik Szwarc, uczeń czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Szubinie, bardzo się ucieszył z informacji, że jedną z głównych nagród jest pendrive. /Fot. Maria Warda">Wszystkie prace były zgodne z wymogami regulaminu, pokazywały piękno pałuckich lasów, łąk, jezior. Niektóre mogłyby z powodzeniem ubiegać się o laury w konkursach ogólnopolskich. Organizatorzy, czyli Towarzystwo Ekologiczne, Nadleśnictwo Gołąbki i Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie docenili trud artystów, głównie uczniów oraz osób niepełnosprawnych i przygotowali aż 78 cennych nagród. Uhonorowano także nauczycieli, którzy opiekowali się małymi artystami.
Trudne zadanie
- Spotykam się z wami już po raz dziewiąty - mówiła do uczestników konkursu, zebranych w sali żnińskiego muzeum, Janina Drążek, jedna z autorek konkursu. - Cieszę się, że tak licznie przybyliście do stolicy Pałuk, krainy, której piękno chcemy zachować na następne tysiąclecie.
Marek Malak, nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki, dziękował komisji za trud jaki wzięła na swoje barki. Wszystkich członków obdarował żonkilami.
<!** reklama>- Za kilka dni - jak opadną emocje - zaczniemy myśleć o przygotowaniach do konkursu jubileuszowego - mówi Marek Malak.
Komisja w składzie: Roman Terzyk, przewodniczący, oraz członkowie: Ludwika Adamczyk, Michał Woźniak, Hanna Czajkowska, Jarosław Dłutkowski, Janina Drążek i Maria Piechowiak, nie miała łatwego zadania.
<!** Image 3 align=right alt="Image 79004" sub="Drzewo wykonane z szarego papieru, to dzieło uczennic z Rogowa /Fot. Maria Warda">Najbardziej emocjonalnie zareagował Dominik Szwarc z Szubina, kiedy usłyszał, że jedną z nagród jest pendrive. Na szczęście, zdobył jedno z pierwszych miejsc i upragniony przedmiot otrzymał.
Wybrali najlepszych
W kategorii „fotografia” pierwsze miejsce przyznano Szymonowi Płachcie, dwa równorzędne drugie zdobyły Klaudia Rossa i Jagoda Oleniczak, trzy trzecie miejsca przypadły: Mateuszowi Cieślakowi, Zofii Łubeckiej, Agnieszce Skibińskiej. W dziedzinie „malarstwo” w kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce przyznano Monice Zacharias, drugie Maciejowi Kruszka, trzecie Julii Dąbrowskiej. W kategorii gimnazjów zdobywczynią pierwszej nagrody była Kinga Grabowska, drugiej Eryk Weber, trzeciej Aleksandra Zielińska.
W technice dowolnej najpiękniejsze prace wykonali: Mateusz Poćwiadowski, Dominik Szwarc, Marcelina Sikorska, Oliwia Gwiazda oraz Małgorzata Kruszka.