
W dniach 16 maja - 3 czerwca na terenie całej Polski rywalizowały największe piłkarskie talenty z każdego województwa, które wcześniej przebrnęły przez etapy gminne i powiatowe Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.
Do stolicy przyjadą łącznie 64 zespoły - 32 drużyny chłopców i 32 drużyny dziewcząt. Finały ogólnopolskie XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” odbędą się na obiektach Hutnika Warszawa (12-13 czerwca), natomiast we wtorek (14 czerwca) rywalizacja przeniesie się na… Stadion Narodowy!
- Są tylko trzy sposoby, żeby dostać się na stadion narodowy i na nim wystąpić. Pierwszy to zagrać w reprezentacji narodowej, drugi to zagrać w finale Pucharu Polski, a trzeci to dostać się z eliminacji choćby właśnie takiego turnieju - powiedział nam Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.
Z boiska szkolnego na PGE Narodowy
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wśród obecnych uczestników Turnieju znajdą się również przyszli reprezentanci oraz reprezentantki Polski. W kadrze powołanej na mecz barażowy ze Szwecją o awans do mistrzostw świata znalazło się bowiem aż dziewięciu zawodników, którzy w przeszłości brali udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. To Bartosz Bereszyński, Krystian Bielik, Jakub Moder, Piotr Zieliński, Sebastian Szymański, Adam Buksa, Tomasz Kędziora, Krzysztof Piątek i Tymoteusz Puchacz. W ostatniej chwili z powodu kontuzji z kadry tej wypadł dziesiąty - Arkadiusz Milik. Na boisku pojawiło się aż sześciu z nich.
- Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” ma już ponad 20-letnią tradycję, a ze względu na coraz wyższy poziom i swój unikalny charakter - nie tylko w ujęciu całego kraju, ale i Europy - jego prestiż z roku na rok systematycznie wzrasta. Popularność i wiarygodność Turnieju z pewnością budują także historie obecnych reprezentantów kraju, którzy właśnie tutaj odnosili pierwsze piłkarskie sukcesy - mówi Cezary Kulesza, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
W finałach wojewódzkich mieliśmy wiele emocji. W regionie łódzkim w rywalizacji chłopców o złoto w obu kategoriach U10 i U12 wystąpiły drużyny Szkoły Mistrzostwa Sportowego MG13 Marcina Gortata i młodsi pojadą do Warszawy. W Krakowie do zwycięstwa dwóch zespołów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem poprowadził były piłkarz Górnika Zabrze, Adam Gubała. W województwie lubuskim triumfowały dziewczynki z UKS Mar-Gol, które na co dzień pasjonują się też szachami.
- Mam nadzieję, że właśnie poprzez naszą Sokółkę, do Warszawy na stadion narodowy, ci zawodnicy trafią. A później, może także na stadiony Europy i świata - życzy małym piłkarzom i piłkarkom Adam Kowalczuk, zastępca burmistrz Sokółki, gdzie rozegrano finały województwa podlaskiego.
Relacje z całego turnieju możecie znaleźć na „Nasze Miasto” i w serwisach regionalnych.
