Ogłoszony już został przetarg na zbycie terenu położonego przy ulicach Chopina, Ogińskiego i Moniuszki. Jego łączna powierzchnia to 1,4959 hektara. Cena wywoławcza za całość wynosi 10 milionów złotych (netto).
Wymagania dla inwestora
- Żeby kupić od miasta tereny po Torbydzie, nabywca musi zobowiązać się do spełnienia trzech ważnych wymagań. Po pierwsze, rozpocząć inwestycję najpóźniej w dwa lata od dnia zakupu nieruchomości. Kolejnym warunkiem jest termin zakończenia prac budowlanych - inwestor ma na to trzy lata od dnia uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. W ten sposób zyskujemy pewność, że teren w krótkim czasie zostanie zabudowany, poprawiając estetykę tej części Bydgoszczy - informuje Agnieszka Przybył z Biura Obsługi Mediów Urzędu Miasta.
PRZECZYTAJ:Kto da więcej za Torbyd... [dzień dobry]
Miasto stawia także szczegółowe wymagania co do sposobu zagospodarowania tych działek. Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej części Śródmieścia, działki przeznaczone są na zabudowę usługową, w tym na obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw., zabudowę wielorodzinną oraz pod budowę obiektów sportowych i rekreacyjnych. Co ważne, projekt architektoniczny obiektu musi uzyskać pozytywną opinię Miejskiej Komisji Architektoniczno -Urbanistycznej.
Inwestorzy mają dwa miesiące, żeby podjąć decyzję o zakupie atrakcyjnej działki po dawnym Torbydzie - termin przetargu wyznaczono na 12 grudnia.
Chętnych nie było
Torbyd otwarto w 1959 roku. W 2004 roku obiekt zamknięto z powodu złego stanu technicznego. Miasto liczyło, że szybko sprzeda działkę, a za pieniądze sfinansuje budowę nowego lodowiska. Sprawa okazała się jednak bardziej skomplikowana. Najpierw przez dłuższy czas był problem z roszczeniami dawnych właścicieli, a kiedy już ogłaszano przetargi, nie znalazł się kupiec. Początkowo ratusz żądał 14 milionów złotych, a w ciągu trzech lat cena spadła do 8,46 miliona złotych. W sumie miasto rozpisało aż dziewięć przetargów.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ostatecznie postanowił, że Torbyd zostanie najpierw zburzony, a dopiero potem działka, na której stoi, zostanie podzielona na mniejsze i ponownie wystawiona na sprzedaż.
Na grudniowym przetargu będzie można kupić cały teren.
Buduje się nowe
W Bydgoszczy powstaje nowe kryte lodowisko. To kolejna znacząca inwestycja w mieście, która wspólnie z halą „Łuczniczka” i Artego Areną będzie tworzyć sportowo-rekreacyjny kompleks w pobliżu nadbrzeży Brdy.
Mieszkańcy będą mogli korzystać z obiektu już jesienią przyszłego roku. Bryła budynku przypominać będzie lodowy kryształ, a elewacja przyciągać wzrok dzięki elementom szkła i okładziny w srebrnym kolorze. Lodowisko ma być nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne.Obiekt będzie wyposażony w szatnie dla łyżwiarzy, szafki samoobsługowe, szatnie hokejowe dla zawodników, suszarnie sprzętu hokejowego, wypożyczalnię łyżew wraz z ostrzarnią i suszarnią, punkt handlowy, pomieszczenie trenera oraz pomieszczenie medyczne. Na piętrze budynku będzie znajdować się restauracja z oknem widokowym na taflę lodu.
Inwestycja finansowana jest wyłącznie w oparciu o środki miasta. Jej koszt to 23 miliony złotych.
