Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

Roboty budowlane rozpoczęły się na początku czerwca 2022 roku. Zmiany na dworcu Bydgoszcz Zachód i w jego otoczeniu widoczne są gołym okiem. Na docelowy efekt trzeba jeszcze zaczekać, ale prace przebiegają zgodnie z planem.
– Wykonaliśmy już szereg prac związanych z przebudową dworca Bydgoszcz Zachód. Wśród nich m.in. roboty rozbiórkowe czy konstrukcyjne. Wymieniono również więźbę dachową oraz poszycie dachowe. W budynku wstawiono nowe witryny oraz okna. Przebudowano również jego infrastrukturę techniczną – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami PKP.
Przebudowa dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód jest projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Zadanie jest w całości finansowane ze środków własnych PKP S.A. Koszt prac to 4,31 mln zł. Wykonawcą robót budowlanych jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane AGAD z Torunia, a dokumentację projektową przebudowy dworca opracowała pracownia WK Architekci ze Swarzędza.
– Obecnie wewnątrz dworce prowadzone są prace wykończeniowe, a na zewnątrz roboty związane z zagospodarowaniem terenu. Planowany termin zakończenia inwestycji nie uległ zmianie – to nadal drugi kwartał bieżącego roku – potwierdza Bartłomiej Sarna.
Nowocześnie i oszczędnie
Historyczna bryła dworca Bydgoszcz Zachód zostanie zachowana. Renowację przejdzie m.in. elewacja, która zyska nowa kolorystykę. Przed wejściem do poczekalni powstanie zadaszony przedsionek. Na zewnętrznej ścianie dworca pojawi się nowy zegar i podświetlany napis z nazwą stacji.
Poczekalnia będzie klimatyzowana. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Ocieplenie obiektu i montaż nowej stolarki okiennej oraz drzwiowej ma ograniczyć straty ciepła. Na miejscu zamontowany zostanie monitoring.
W poczekalni na stacji Bydgoszcz Zachód pojawią się ławki z wyprofilowanym oparciem. Oprócz gablot z rozkładami jazdy, na dworcu będzie można zobaczyć elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W planie uwzględniono szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami: linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe dworca.