Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwaj ochroniarze nocą "obrobili" sklep w Bydgoszczy. Zatrzymała ich policja [kalendarium]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 23 maja. [Bydgoskie kalendarium "Expressu"]

23 maja 1536 roku do miasta przyjechał uroczyście witany przez władze miejskie biskup gnieźnieński Andrzej Krzycki z swym sekretarzem, znanym powszechnie pisarzem i dworzaninem Zygmunta Augusta, pochodzącym ze Żnina, Klemensem Janickim.

23 maja 1866 roku miało miejsce położenie kamienia węgielnego pod budowę bydgoskiej strzelnicy dla bydgoskiego bractwa kurkowego przy ul. Toruńskiej 252 (dziś nr 30). Budynek, który kosztował 200 tys. marek, posiadał nie tylko strzelnicę, ale i duże sale do towarzyskich spotkań, był gotowy do użytku już rok później.

23 maja 1928 roku nad Bydgoszczą przeszła silna długotrwała burza z gradem wielkości włoskich orzechów, w wyniku której nieprzejezdna stała się szosa i tory kolejowe prowadzące do Szubina.

Bydgoskie schody na starych zdjęciach. Zabieramy Was w krótki spacer! Na fotografiach wykonanych wiele lat temu widać, m.in. schody prowadzące ze Szwederowa i Wzgórza Wolności w kierunku centrum miasta.➤ Więcej fotografii na następnych stronach. ➤11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Spacer bydgoskimi schodami. Podróż w czasie na starych zdjęciach

23 maja 1947 roku dyrektor Ogrodów Miejskich Stefan Wodwod przekazał w darze Muzeum Miejskiemu dwa zęby mamuta znalezione podczas prac porządkowych na Starym Mieście.

23 maja 1948 roku przedstawiciele bydgoskiego rzemiosła przekazali rektorowi Ludwikowi Kolankowskiemu wykonane przez nich w darze dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu insygnia rektorskie.

Tego samego dnia na kortach tenisowych Gwardii przy ul. Zamoyskiego w programie „Rewia humoru, piosenki i tańca” wystąpili czołowi polscy aktorzy filmowi: Aleksandra Śląska, Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński, Igor Śmiałowski i Czesław Wołłejko.

23 maja 1952 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy skazał na kary po 10 lat więzienia za udział w nielegalnej organizacji harcerskiej „Rodzinka” Władysława Andruszkiewicza i Zygmunta Kwiatkowskiego, późniejszego „kasztelana” zamku w Golubiu-Dobrzyniu.

Tego samego dnia na osiedlu Kapuściska odbyła się uroczystość oddania do użytku 10 bloków mieszkalnych na 17 dni przed terminem. Z tej okazji minister budownictwa R. Piotrowski odznaczył przodujących majstrów, murarzy i robotników srebrnymi i brązowymi krzyżami zasługi.

23 maja 1953 roku rozpoczęła się czterodniowa, kolejna wizyta w mieście prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który przybył do Bydgoszczy na wizytację kanoniczną parafii farnej.

23 maja 1959 roku do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy trafiły elementy grobu kloszowego z przełomu okresu halsztackiego i lateńskiego (ok. 400 lat p.n.e.), znalezione podczas kopania fundamentów pod budowę domu na osiedlu Kapuściska.

23 maja 1968 o godz. 18.25 nadany został pierwszy lokalny bydgoski program telewizyjny nadawany z Gdańska w ramach programu „Telewizyjny magazyn ziem północnych”. Od tej pory miał być nadawany dwa razy w miesiącu.

23 maja 1971 roku na stadionie żużlowym Polonii reprezentacja Polski pokonała drużynę Wielkiej Brytanii 71:37.

23 maja 1974 roku w Hanowerze zmarł Werner Kampe, nadburmistrz miasta mianowany we wrześniu 1939 roku, odpowiedzialny za liczne zbrodnie popełnionych na polskich mieszkańcach Bydgoszczy w ciągu ponad roku swoich rządów. Na początku 1941 stracił stanowisko oskarżony o przywłaszczenie mienia państwowego. Skierowany na front przeżył wojnę, po wojnie ukrywał się w NRD, a od 1954 roku nie niepokojony przez nikogo mieszkał w Hanowerze, gdzie prowadził biuro ubezpieczeniowe.

Bydgoskie sklepy zlokalizowane przy głównych ulicach i na osiedlach. Bazary, targowiska, domy towarowe... Tak wyglądał handel w Bydgoszczy, zanim nastała era hipermarketów i wielkich galerii handlowych. Zapraszamy w podróż w przeszłość. Zobaczcie bydgoski handel na starych zdjęciach.

Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]

23 maja 1977 roku w okolicach mostu Królowej Jadwigi do Brdy skoczył 22-letni pracownik Eltry znajdujący się w stanie nietrzeźwym. Mężczyzna usiłował przepłynąć rzekę, ale utonął.

23 maja 1981 roku rozpoczęła się akcja „Lektury z makulatury”. Ci, którzy przynieśli jej 10 kg posortowanej lub 20 kg nieposortowanej, mieli prawo do otrzymania talonu, który uprawniał do zakupu czterotomowej edycji „Dzieł wybranych” Adama Mickiewicza wydanej przez spółdzielnię „Czytelnik”. W Bydgoszczy do 30 punktów przyjmowania makulatury od samego rana stały kolejki.

23 maja 2000 roku dwaj pracownicy ochrony marketu Mini-Mall w Fordonie przyłapani zostali w nocy przez policję na wynoszeniu do swych samochodów towaru ze sklepu, który ochraniali.

FLESZ - Polacy jedzą coraz mniej mięsa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera