Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata w papierach, ale opłaciło się

Jarosław Jakubowski
Nad sprawą prania brudnych pieniędzy pracowali dwa lata. Opłaciło się. Zarzuty usłyszało 20 osób, a wykryte oszustwa opiewają na kwotę ponad 3,5 miliona złotych.

Nad sprawą prania brudnych pieniędzy pracowali dwa lata. Opłaciło się. Zarzuty usłyszało 20 osób, a wykryte oszustwa opiewają na kwotę ponad 3,5 miliona złotych.

Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP zgodził się na publikację zdjęcia z uroczystości nagrodzenia swoich funkcjonariuszy, jednak mają oni pozostać anonimowi. - Tak będzie lepiej dla ich pracy dochodzeniowej - tłumaczy Kamila Ogonowska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.<!** reklama>

Dwaj nagrodzeni za zaangażowanie i fachowość policjanci zakończyli śledztwo dotyczące grupy osób, które, między innymi, zajmowały się nielegalnym handlem złomem oraz granulatem srebra i złota. Nad tą sprawą pracowali od ponad dwóch lat - od listopada 2009 roku.

- Przez cały ten czas przeanalizowali tomy różnego rodzaju dokumentów firmowych, podatkowych i bankowych, mających związek z nielegalną działalnością kilkudziesięciu osób. Sprawa była wielowątkowa i dotyczyła kilku miejsc w Polsce, dlatego wymagała sprawdzenia wszystkich możliwych podejrzanych szczegółów, a także uzyskanych informacji. Ponadto objęła także inne śledztwa o podobnym charakterze - podkreśla Kamila Ogonowska. Trud śledczych opłacił się. Materiał, który zgromadzili, pozwolił prokuratorowi na przedstawienie 20 osobom zarzutów, m.in., prania brudnych pieniędzy, oszustwa na ponad 3,5 mln złotych czy tworzenia fikcyjnych dokumentacji na potrzeby urzędu skarbowego.

Jeszcze przed świętami bydgoscy policjanci z wydziału PG rozwikłali kolejną dużą sprawę. W jednym z bydgoskich hipermarketów zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 27 i 24 lat. Próbowali oni w banku na terenie marketu wyłudzić 10 tysięcy złotych na podstawie fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu.

Podczas przeszukania oszustów funkcjonariusze znaleźli plik niewypełnionych jeszcze druków, sygnowanych pieczątką jednej z firm z siedzibą w Gdańsku. Najprawdopodobniej miały posłużyć do kolejnych wyłudzeń. Oprócz tego zatrzymani mieli karty płatnicze. Kryminalni ustalili, że na początku miesiąca mężczyźni ci na podstawie takiego samego fałszywego zaświadczenia otworzyli w jednym z banków konto z kredytem opiewającym na 3,5 tys. zł. Kwotę tę „spożytkowali” od razu na zakup sprzętu komputerowego, który spieniężyli w bydgoskim lombardzie.

- Jest to jeden z wątków sprawy prowadzonej przez policjantów z KMP w Gdańsku. Tamtejsi funkcjonariusze zatrzymali dotychczas czterech członków grupy, zajmującej się wyłudzaniem kredytów. Organizatorem tego procederu był 50-latek z Gdańska, który wczoraj decyzją sądu został aresztowany na 3 miesiące. Podobnie jak 29-letni mężczyzna, zajmujący się werbowaniem osób do pracy w tym nielegalnym biznesie - dodaje Kamila Ogonowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!