Z okazji komunii wiele dzieci dostaje drogie prezenty. Nie tylko od najbliższej rodziny, ale również od osób, z którymi nie są spokrewnione. Tutaj pojawia się problem, ponieważ łatwo przekroczyć kwotę, po której należy zapłacić podatek!

Oczywiście w tym przypadku chodzi o podatek od darowizny. Wszystko uzależnione jest od stopnia pokrewieństwa i wartości prezentu. Jak podaje Rzeczpospolita, Ministerstwo Finansów potwierdza, że od prezentów komunijnych należy zapłacić podatek.

Dostałaś pierścionek zaręczynowy? Zapłacisz podatek

Wysokość podatku jest uregulowana w art.

15 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Możemy tam przeczytać, że osoby z tzw. grupy zerowej (czyli np. dziadkowie albo rodzeństwo) nie muszą płacić podatku, jeśli wartość prezentu nie przekroczy 9637 zł.

Jeśli wartość prezentu jest wyższa, można uniknąć podatku, jeśli spełni się dwa warunku. Przede wszystkim darowizna musi zostać zgłoszona do urzędu skarbowego w ciągu pół roku, a jeśli prezentem są pieniądze, to muszą być wpłacone na rachunek bankowy rodziców albo dziecka.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o osoby z II grupy podatkowej (np. ciocie i wujkowie). W tym przypadku nie można przekroczyć kwoty 7276 zł, a termin na zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego wynosi miesiąc.

Jeśli chodzi o prezenty od osoby niespokrewnionej, to nie można przekroczyć kwoty 4902 zł. Od prezentu przekraczającego tą kwotę należy zapłacić podatek, zaś deklarację należy złożyć w ciągu miesiąca.

Co, jeśli podatek nie zostanie odprowadzony? Taka sytuacja może zostać ujawniona podczas weryfikacji źródeł pochodzenia majątku. W tym przypadku od darowizny trzeba zapłacić 20-proc. daninę.


Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?