Dominacja Łuczników

Maciej Pieszczyński
W pierwszym turnieju grupy północnej Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego 8 triumfował zespół Bydgoszcz Archers.

<!** Image 2 align=none alt="Image 178023" sub="Na stadionie przy ul. Sielskiej odbył się pierwszy turniej futbolu amerykańskiego w składach 8-osobowych. W zielonych koszulkach Bydgoszcz Archers. Fot. Tadeusz Pawłowski">Bydgoska drużyna była gospodarzem zawodów. W naszym miasta stawiły się ekipy Griffons Słupsk oraz Olsztyn Lakers. Gryfony, jako najbardziej doświadczony zespół, były faworytem turnieju, bowiem już wcześniej startowały w rozgrywkach PLFA. Właśnie Griffons wygrali pierwsze spotkanie z drużyną Olsztyn Lakers 26:0.

<!** reklama>Meczem z ekipą ze Słupska Bydgoszcz Archers zadebiutowali w rozgrywkach pod egidą PLFA. Od samego początku pojedynek był bardzo wyrównany. Pierwsze punkty dla bydgoskiego zespołu zdobył Jakub Mroczyński, który złapał podanie Pawła Kubiaka. W drugiej kwarcie wyrównał Kamil Kulig po precyzyjnym rzucie Dawida Kryszyłowicza. W tej samej kwarcie Gryfony straciły kapitana defensywy - Daniela Popka. Utrata czołowego zawodnika sprawiła, że Słupsk po przerwie nie grał już tak dobrze w obronie. Spotkanie rozstrzygnęło się w trzeciej odsłonie. Po akcjach biegowych Mroczyńskiego i Kubiaka Łucznicy zdobyli dwa przyłożenia, a do tego dwukrotnie podwyższenie jednopunktowe zdobył Patryk Włoszczyk. Dzięki temu drużyna Archers wygrała mecz z Griffons Słupsk wynikiem 20:6.

<!** Image 3 align=none alt="Image 178023" sub="Fot. Tadeusz Pawłowski">Ostatnim spotkaniem bydgoskiego turnieju był pojedynek gospodarzy z drużyną Olsztyn Lakers. Jeziorowcy wbiegli na boisko mocno zmotywowani po wysokiej porażce na otwarcie z Gryfonami. Jednak bydgoszczanie już w pierwszej połowie pokazali, że są dobrze przygotowani do sezonu. W pierwszej kwarcie kolejne przyłożenie padło łupem Jakuba Mroczyńskiego, a w następnej odsłonie ta sama sztuka udała się Pawłowi Kubiakowi i Iwowi Janikowskiemu. Dodatkowo po przyłożeniu Kubiaka podwyższenie jednopunktowe zdobył Patryk Włoszczyk. Druga połowa spotkania była najlepszą w wykonaniu olsztynian w bydgoskim turnieju. Nie udało im się jednak zdobyć punktów, a do tego tuż przed zakończeniem meczu kolejne przyłożenie zdobył Mroczyński, pieczętując tym samym wygraną Bydgoszcz Archers 25:0.

<!** Image 4 align=none alt="Image 178023" sub="Fot. Tadeusz Pawłowski">- Drużyny zaprezentowały podobny poziom. Widać było, że olsztynianie grali swój pierwszy mecz w tym sezonie. Gryfony były trudniejszym rywalem, ale szczególnie w drugiej połowie pokazaliśmy, że jesteśmy dużo lepsi - powiedział Jakub Mroczyński, najlepszy zawodnik turnieju . - Zrobiliśmy pierwszy krok do awansu do turnieju finałowego. Za miesiąc, w Olsztynie trzeba postawić kropkę nad „i”! - dodał Mroczyński.

<!** Image 5 align=none alt="Image 178023" sub="Fot. Tadeusz Pawłowski">Wyniki pierwszego turnieju grupy północnej PLFA 8: Griffons Słupsk - Olsztyn Lakers 26:0 (6:0, 14:0, 6:0, 0:0), Bydgoszcz Archers - Griffons Słupsk 20:6 (6:0, 0:6, 14:0, 0:0), Bydgoszcz Archers - Olsztyn Lakers 25:0 (6:0, 13:0, 0:0, 6:0).

Fakty

• Przyłożenie - oznacza zdobycie sześciu punktów przez dobiegnięcie gracza z piłką do pola punktowego (tzw. end zone) albo złapania piłki już w polu. Każde przyłożenie oznacza dla drużyny zdobycie 6 punktów, a także możliwość zdobycia dodatkowego punktu.
  • Podwyższenie jednopunktowe (punkt dodatkowy) - pojęcie w futbolu amerykańskim określające zdobycia punktów przez kopnięcie piłki między słupy ponad poprzeczkę bramki futbolowej, bezpośrednio po udanym przyłożeniu. Udany kop daje drużynie kopiącej 1 punkt dodatkowy, do 6 zdobytych przy przyłożeniu.
  • PLFA 8 - rozgrywki stworzone dla klubów, które nie są gotowe do wystawienia drużyn jedenastoosobowych. Na boisku przebywa ośmiu zawodników, gra jest bardziej kameralna.