Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor kliknie, a szef w pracy jeszcze tego samego dnia otrzyma twoje L-4

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają być także sporym udogodnieniem Dla pacjentów. Nie będą już musieli dowozić L-4 do zakładu pracy
Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają być także sporym udogodnieniem Dla pacjentów. Nie będą już musieli dowozić L-4 do zakładu pracy Tomasz Czachorowski
Zwolnienia lekarskie na papierze powoli odchodzą do lamusa. Od nowego roku lekarze będą mogli je wystawiać także w wersji elektronicznej.

[break]
Do końca 2017 r. będzie okres przejściowy i zwolnienia lekarskie będą mogły być wypisywane w dotychczasowej formie, czyli ręcznie, lub po nowemu - elektronicznie. O sposobie ich wystawienia zdecyduje lekarz.

- Elektroniczne zwolnienia lekarskie, czyli tzw. e-ZLA, zawierać będą te same dane co papierowe - mówi Dorota Niemczyńska z Wydziału Organizacji i Analiz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. - Z chwilą wystawienia e-zwolnienia przez lekarza przekazywane ono będzie on-line do ZUS i pracodawcy, który ma profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). W ten sposób pracodawca otrzyma natychmiast zwolnienie lekarskie pracownika. Będzie miał też możliwość szybszej kontroli prawidłowości jego wykorzystania. Dotyczy to zwłaszcza krótkich zwolnień, które czasem były dostarczane z opóźnieniem. Będzie mógł też elektronicznie złożyć w ZUS wniosek o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.

Na żądanie pacjenta lekarz zobowiązany będzie wydrukować mu e-ZLA z systemu. Jeżeli zwolnienie trafi do pracodawcy elektronicznie, to pacjent tego wydruku nie musi już przekazywać do zakładu pracy. Będzie to jedynie dla niego potwierdzenie, że e-ZLA zostało wystawione.

Pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 5 pracowników muszą założyć profil na PUE do końca tego roku. Jeśli pracodawca nie posiada wspomnianego profilu na PUE, lekarz najpierw wypisze zwolnienie w formie elektronicznej, potem wydrukuje je, opatrzy pieczątką, podpisem i wręczy pacjentowi. Ten w ciągu 7 dni będzie musiał je dostarczyć pracodawcy. Płatnicy nie posiadający profilu na PUE muszą poinformować na piśmie swoich pracowników o obowiązku dostarczania im wydruków e-ZLA w formie papierowej od stycznia 2016 r. - E-zwolnienia to dobre rozwiązanie - uważa lekarz Maciej Borowicz, dyrektor Centrum Medycznego „Ikar” w Bydgoszczy. - To ułatwi nam pracę, bo dotychczas zwolnienia, które są drukami ścisłego zarachowania, musieliśmy wozić do ZUS. Na razie będziemy jeszcze wypisywać zwolnienia po staremu, aż skończą się nam wszystkie druki. Ale przygotowujemy się na zmianę. Jeszcze w tym roku nasi lekarze wezmą udział w szkoleniach.

Pacjent będzie mógł sprawdzić obieg e-ZLA. W tym celu musi założyć osobisty profil na Platformie Usług Elektronicznych, a po zalogowaniu potwierdzić swą tożsamość (osobiście w ZUS lub elektronicznie, ale trzeba uzyskać tzw. elektroniczny podpis). Wielu uważa, że e-ZLA to dobry pomysł. - Zaoszczędzi się czas, bo nie trzeba będzie go wozić do zakładu pracy - mówi pani Karolina z Bartodziejów. - Skoro L-4 trafi zaraz do pracodawcy, unikniemy ryzyka, że zasiłek zostanie obniżony z powodu niedotrzymania terminu 7 dni, w którym należy je dostarczyć pracodawcy. No i go nie zgubimy.

Warto wiedzieć
Kontrole zwolnień

W pierwszym półroczu 2015 roku lekarze orzecznicy ZUS w Bydgoszczy przeprowadzili 5248 kontroli prawidłowości wystawiania zwolnień lekarskich. W efekcie wstrzymano dalszą wypłatę świadczeń 398 osobom. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła ponad 159 tys. złotych.

Ponadto sprawdzili też, czy pacjenci prawidłowo wykorzystują wystawione przez lekarzy zwolnienia. Skontrolowano 1978 ubezpieczonych. Wypłatę zasiłku chorobowego wstrzymano 127 osobom na łączną kwotę ponad 136 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!