27 grudnia, czyli Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego
23 listopada 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał jednomyślnie przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
– Uroczystość popisania ustawy odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar. Właśnie z okna tego hotelu w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1918 r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które doprowadziło wybuch powstania – czytamy na stronach rządowych.
– Z całego serca dziękuję, że i posłowie, i senatorowie sprawnie przeprowadzili ten proces legislacyjny, a ustawa mogła przybyć do mnie, do Pałacu Prezydenckiego, w celu dopełnienia tych dwóch ostatnich aktów, jakimi są podpisanie ustawy dzisiaj w Państwa obecności tu, w Poznaniu, i przekazanie jej do publikacji. Ukaże się w publikacji – zapewniam – wystarczająco szybko, albowiem w najbliższym czasie, by już w tym roku, 2021, dzień 27 grudnia był Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, dniem święta narodowego. Ale nie dniem wolnym od pracy, albowiem o to Wielkopolska nie wnosiła, co podkreślam z całą mocą – mówił podczas swojego wystąpienia 23 listopada zeszłego roku prezydent Andrzej Duda.
– Cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej – stwierdził Andrzej Duda.
Dodatkowy dzień wolny od pracy za 27 grudnia?
Kwestię ewentualnego dnia wolnego 27 grudnia prezydent Andrzej Duda wyjaśniał także w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.
– Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego – powiedział prezydent.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r.
Na stronie ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomniano, że Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. – Ofensywa otrzymała dyplomatyczne wsparcie w Paryżu. 16 lutego 1919 r. w Trewirze został podpisany układ z Niemcami, który objął również front wielkopolski, a Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczpospolitej, jednak front wielkopolski został ostatecznie zlikwidowany dopiero w marcu 1920 r. – czytamy.
