
Obecnie wdowa dostaje jedno świadczenie: swoje albo zmarłego małżonka. Być może wkrótce to się zmieni i będą do wdów trafiać dwa świadczenia.
Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.

Zadzwoniła do nas Czytelniczka: - Od ponad 20 lat pobieram rentę po mężu, który był inwalidą wojennym. Sama przepracowałam 40 lat. Gdy przechodziłam na emeryturę, doradzono mi w ZUS, by wziąć świadczenie po mężu, bo będzie wyższe. Dostaję 70 proc. jego renty. Teraz czytam w gazecie, że mają się zmienić przepisy i że wdowy mają dostawać więcej. Czy ZUS mi sprawdzi, czy moja własna emerytura nie byłaby przypadkiem wyższa? - dopytuje bydgoszczanka.
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada, że zgodnie z obecnymi przepisami Czytelniczka ma prawo do jednego świadczenia: albo swojej emerytury, albo renty rodzinnej po mężu.
- Wdowa po inwalidzie wojennym, która jest uprawniona do renty rodzinnej, może w wieku 60 lat złożyć wniosek o przyznanie emerytury z powszechnego wieku emerytalnego. Jeśli wyliczona emerytura okaże się mniej korzystna niż renta rodzinna, to będziemy wypłacać świadczenie w obecnej wysokości. Jeśli nie składała pani jeszcze wniosku o emeryturę z powszechnego wieku, może pani to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wypełnić druk EMP - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Rzeczniczka ZUS przypomina zasady wypłacania renty rodzinnej. Otóż przysługuje ona wdowie, która do dnia śmierci męża pozostawała we wspólności małżeńskiej, o ile:
- w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli się uczą w szkole - 18 lat lub jeżeli są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy.

Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci.
Renta rodzinna po inwalidzie wojennym dla jednej osoby uprawnionej wynosi 70 proc. świadczenia osoby zmarłej (brutto), dla dwóch osób 75 proc., a dla trzech i więcej 85 proc.