
4 944,79 zł złotych brutto - tyle dokładnie wynosi tzw. świadczenie honorowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc, dożywotnio niezależnie od już pobieranej emerytury. Warunkiem jest wiek. Na jakich zasadach ZUS wypłaca tę dodatkową emeryturę? PRZECZYTAJ ▶▶

Każdy senior, który ukończył sto lat, ma prawo do świadczenia honorowego. Uwaga, wysokość tego świadczenia może być jednak różna. Wszystko zależy od tak zwanej kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa kujawsko-pomorskiego.

Od 1 marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. dla nowych stulatków świadczenie honorowe wynosi 4 944,79 zł brutto, czyli tyle, co aktualna kwota bazowa. Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości.

Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc wraz z emeryturą czy rentą. Honorową premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS.