
Od 2021 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę, a wraz z nim – odprawy, dodatki za pracę w godzinach nocnych czy składki na ZUS dla początkujących przedsiębiorców. O ile poszły w górę świadczenia z tytułu stosunku pracy? Zapoznaj się z symulacją dodatków za pracę w godzinach nocnych oraz wartością innych podwyżek.
Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach >>>

Czym jest pora nocna?
Definicję pory nocnej można znaleźć w Kodeksie pracy, z którego wynika, że praca w godzinach nocnych ma miejsce między godz. 21.00 a godz. 7.00.
O pracy w porze nocnej powinien mówić regulamin pracy lub układ zbiorowy, a jeżeli w zakładzie pracy nie ma tego typu dokumentów, godziny pracy w nocy wyznacza pracodawca (8 godzin w przedziale czasowym wskazanym w Kodeksie pracy).

Kim jest pracownik pracujący w nocy?
Za pracownika pracującego w nocy uznaje się osobę, która każdego dnia ma do przepracowania w porze nocnej co najmniej 3 godziny pracy lub której minimum 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym wypada w porze nocnej.

Komu przysługuje dodatek za pracę w godzinach nocnych?
Każdy pracownik wykonujący pracę w porze nocnej ma prawo do dodatku za pracę w godzinach nocnych. Jego wysokość wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.