https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze zaplanuj swoją trasę

Zbigniew Juchniewicz
Piękna pogoda, taniejące paliwa i... drogi Europy stają otworem przed nami. Czy może być coś wspanialszego?

Piękna pogoda, taniejące paliwa i... drogi Europy stają otworem przed nami. Czy może być coś wspanialszego?

<!** Image 2 align=none alt="Image 173268" sub="Z Polski do Księstwa Monaco dojedziemy samochodem w kilkanaście godzin, ale dla takich widoków to żaden wysiłek / Fot. Zbigniew Juchniewicz">Dzięki przystąpieniu do Unii Europejskiej mamy praktycznie nieograniczone możliwości podróżowania po krajach Europy. Wystarczy sprawny samochód, trochę gotówki i.. w drogę.

Warto poznać przepisy

Tylko w niektórych krajach przejazd autostradami jest bezpłatny dla samochodów osobowych, nawet z turystycznymi przyczepami. W większości pozostałych trzeba płacić, zaś systemy opłat są różne. Albo są nimi wcześniej wykupione tradycyjne winiety przyklejane do szyby, albo tzw. winiety elektroniczne, ale specjalne karty magnetyczne z opłaconym przejazdem.

<!** reklama>W pozostałych krajach za przejazd autostradą płacimy tradycyjnie lokalną walutą, albo dolarami lub euro.

- Nie są już potrzebne tzw. zielone karty na wyjazdy do krajów Unii Europejskiej oraz do Chorwacji – informuje Ewa Kozłowska, specjalista do spraw turystyki i sportu Automobilklubu Toruńskiego. - Za przejazd autostradami chorwackimi płaci się na bramkach, tak jak w Polsce.

Zanim jednak wyjedziemy, trzeba sobie szczegółowo zaplanować trasę, znaleźć miejsce na ewentualne noclegi, no i przekalkulować, czy warto jechać autostradami, czy też skorzystać z dróg niższych kategorii. W tym drugim przypadku łatwo jednak zabłądzić, bo oznakowanie dróg lokalnych w wielu krajach jest niezwykle skromne. Między innymi dlatego, żeby ruch tranzytowy odbywał się na znakomicie oznakowanych autostradach.

Przestrzeganie dozwolonych prędkości jest podstawowym warunkiem uniknięcia słonego niekiedy mandatu. I jeżeli uważacie, że polska policja jest pod tym względem niezwykle rygorystyczna, to niestety, jesteście w błędzie.

W Austrii przekroczenie dozwolonej prędkości już o 5 km/godz. oznacza mandat. Jeśli sfotografuje wykroczenie fotoradar, informacja dotrze do polskiej policji, która wyegzekwuje karę.

W kilku krajach obowiązuje zerowa zawartość alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu kierowcy. Są to: Albania, Białoruś, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina i Węgry.

W pozostałych europejskich krajach dopuszczalna zawartość alkoholu wynosi do 0,5 promila, wyjątkiem są Wielka Brytania i Malta - 0,8 promila i Polska - do 0,2 promila.

Jak ze światłami?

W wielu krajach, tak jak w Polsce, z włączonymi światłami mijania albo światłami do jazdy dziennej, trzeba jeździć przez cała dobę. Te kraje to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Norwegia, Słowacja, Szwecja, Włochy.

W pozostałych krajach świateł mijania trzeba używac w ciągu dnia tylko w warunkach ograniczonej widoczności, np. podczas opadów. Motocykliści we wszystkich krajach muszą używać świateł przez całą dobę.

Kierowcy aut zasilanych gazem muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi korzystania z niektórych podziemnych parkingów (szczególnie we Francji i we Włoszech) oraz zakazu przewozu samochodów przez Eurotunel (Francja - Wielka Brytania), a także ograniczeń w przejeżdżaniu niektórymi tunelami.

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz kulinarną stolicą świata. Festiwal smaków na Wyspie Młyńskiej - zdjęcia

Bydgoszcz kulinarną stolicą świata. Festiwal smaków na Wyspie Młyńskiej - zdjęcia

W bydgoskim sądzie zapadł wyrok. Czarownica z Fordonu skazana na śmierć

W bydgoskim sądzie zapadł wyrok. Czarownica z Fordonu skazana na śmierć

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski