MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wiadomości dla oszczędzających. Lokaty dają zarobić. Banki z licznymi promocjami i premiami, można zyskać nawet 700 zł

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niska inflacja w parze z relatywnie wysokim poziomem stóp procentowych sprawiły, że po długiej przerwie lokaty bankowe znów przynoszą realne zyski. Dodatkowo banki prześcigają się w walce o nowych klientów. 12 na 13 analizowanych ofert banków, kusi premiami za założenie konta w wysokości do nawet 700 zł.
Posiadacze kont i lokat bankowych, mają ostatnio powody do zadowolenia. Niska inflacja i wysokie stopy powodują, że na lokatach w końcu się nie traci. Na najwyższe oprocentowanie lokat mogą obecnie liczyć klienci, którzy odłożą swoje pieniądze na pół roku lub rok.
Posiadacze kont i lokat bankowych, mają ostatnio powody do zadowolenia. Niska inflacja i wysokie stopy powodują, że na lokatach w końcu się nie traci. Na najwyższe oprocentowanie lokat mogą obecnie liczyć klienci, którzy odłożą swoje pieniądze na pół roku lub rok. 123RF/simpson33

Tak dobrej oferty dla oszczędzających w bankach nie było od dawna

– W ostatnim czasie polskie banki notują najwyższe w historii zyski. Mogłoby się wydawać, że nie są to dobre informacje dla klientów. Faktycznie, jeśli chodzi o kredytobiorców, to z uwagi na wysokie stopy procentowe, nie znajdują się oni w najlepszej sytuacji – komentuje Kamil Trembacz, analityk ds. produktów finansowych w rankomat.pl.

Jednocześnie zwraca uwagę, że klienci depozytowi, czyli posiadacze kont i lokat bankowych, mają ostatnio powody do zadowolenia. – Niska inflacja i wysokie stopy powodują, że na lokatach w końcu się nie traci – wskazuje.

– Dodatkowo dzięki dobrej koniunkturze banki mają budżety na pozyskiwanie nowych klientów i proponują atrakcyjne promocje m.in. za założenie konta osobistego lub konta oszczędnościowego – podkreśla Trembacz.

Ile zarobisz na lokacie 2024?

Dobrą sytuację na rynku lokat bankowych potwierdzają dane Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którymi od początku bieżącego roku średnie oprocentowanie depozytów (trwających od 3 do 12 miesięcy) utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jak podają eksperci rankomat.pl, na najwyższe oprocentowanie lokat mogą obecnie liczyć klienci, którzy odłożą swoje pieniądze na pół roku lub rok.

Jak zauważają autorzy zestawienia, nie brakuje również atrakcyjnych lokat i kont oszczędnościowych na okres 3-miesięczny. – Średnie oprocentowanie lokat wynosi 4,3 proc., a najwyższe jest dla depozytów półrocznych: średnio 4,5 proc. – podają.

Oznacza to, że lokaty zaczynają chronić oszczędności przed inflacją. Tutaj warto zaznaczyć, że nie są to znaczące zyski, bo w marcu było to średnio 1,45 proc. realnego zysku (po uwzględnieniu podatku Belki). Nie wiadomo jednak, jak długo utrzyma się taka sytuacja.

Musimy pamiętać, że od początku lipca zostaną uwolnione ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, co spowoduje wzrost rachunków za prąd i gaz o – odpowiednio – 30 proc. i 15 proc. Będzie to czynnik sprzyjający wzrostowi inflacji. Jeśli pójdzie ona do góry, to może zniwelować niewielki zysk, który obecnie są w stanie generować lokaty bankowe.

Nawet 7 proc. na koncie oszczędnościowym

Zdaniem ekspertów, ryzyko wzrostu inflacji w drugiej połowie roku sprawia, że klienci nie powinni liczyć na pojawienie się wyjątkowo atrakcyjnych ofert depozytowych w najbliższym czasie. Dlatego zwracają uwagę na sytuację w segmencie kont oszczędnościowych, którymi banki starają się przekonać do siebie nowych klientów. W tym obszarze oferta części banków przebija pod względem oprocentowania ofertę depozytów.

– Choć najwyższe dostępne oprocentowanie w naszej porównywarce należy obecnie do lokaty bankowej Nest Banku (7,1 proc.), to jest to wyjątek. Kolejne miejsca w rankingu zajmują już konta oszczędnościowe oferowane przez: Velo Bank (7 proc.), mBank (7 proc.) i Bank Millennium (6 proc.) – wylicza Kamil Trembacz.

W majowym zestawieniu produktów oszczędnościowych, które oferują najwyższe oprocentowanie, wysoko plasują się także depozyty Inbanku. Ich oprocentowanie jako jedyne zostało w kwietniu podniesione dla całej rozpiętości oferty o 0,20 do 0,35 p.p., co przełożyło się na ich wzrost do 5,5 proc. dla okresu 6 i 12-miesięcznego.

Jak otrzymać 700 zł za założenie konta?

Najmocniej banki walczą o nowych klientów w obszarze oferty kont osobistych. Spośród 13 analizowanych przez ekspertów rankomat.pl instytucji tylko jedna – Nest Bank – nie oferuje premii lub zwrotu pieniężnego dla nowych klientów.

– To wyjątkowa sytuacja, która nigdy wcześniej w historii prowadzonego przez nas rankingu kont osobistych nie miała miejsca. Najwięcej, bo aż 700 zł premii i zwrotów w pierwszym roku korzystania z nowego konta można zyskać w Santander Bank Polska. Podobną premię za otwarcie nowego konta oferuje Citi Handlowy – tłumaczy analityk.

Niewiele mniej, bo 600 zł mogą otrzymać osoby, które zdecydują się otworzyć rachunek w Banku Millennium i Velo Banku, a na premię o wartości 500 zł (lub więcej) można liczyć także w ING Banku Śląskim, Alior Banku czy Credit Agricole.

Według ekspertów porównywarki w maju najlepsze konto osobiste dla nowych klientów oferował Bank Millennium. Pierwsze miejsce zawdzięcza premii w wysokości do 600 zł za jego założenie oraz zerowym opłatom za prowadzenie konta, standardowe przelewy czy wypłaty z bankomatów (po spełnieniu określonych warunków). Dodatkowo klienci otrzymują dostęp do konta oszczędnościowego z oprocentowaniem do 6 proc. w skali roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobre wiadomości dla oszczędzających. Lokaty dają zarobić. Banki z licznymi promocjami i premiami, można zyskać nawet 700 zł - Strefa Biznesu

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski