Bliżej kina, bliżej siebie - to hasło najnowszej edycji festiwalu filmowego Przeźrocza, odbywającego się pod patronatem Strony Kobiet. To cztery dni świetnych pokazów filmowych, w tym roku dostępnych także online i jak zawsze - za darmo. Zajrzyjcie do programu i zobaczcie, co przygotowali dla was organizatorzy!

Przeźrocza Festiwal Filmowy
część główna: 5-8.11.2020, Bydgoszcz
BLIŻEJ SIEBIE, BLIŻEJ KINA - NOWA FORMUŁA FESTIWALU
Kino zbliża nas do siebie. Pozwala zrozumieć, szczególnie w tak trudnej jak obecna sytuacji. Właśnie dlatego hasło tegorocznej edycji festiwalu mówi o bliskości, zachęca do uczestnictwa i dyskusji o filmach. Te zaś będą prezentowane przede wszystkim online na platformie www.mojeekino.pl, a także "tradycyjnie" w Kinie Orzeł w Bydgoszczy.
Przeźrocza Festiwal Filmowy już po raz szósty przedstawią nowe nurty w kinie dokumentalnym, jednocześnie silnie odwołując się do filmowych tradycji. Festiwal łączy analogową przeszłość z cyfrową teraźniejszością, szukając alternatywnych środków wyrazu. Punktem wyjścia dla idei festiwalu jest twórczość zmarłego nie tak dawno bydgoszczanina Kazimierza Karabasza. Przeźrocza nawiązują do dokonań reżysera, a jednocześnie promują najnowsze, nowonurtowe produkcje dokumentalne z Polski (sekcje: Nowe polskie kino dokumentalne, #DocFun) i zagranicy (Panorama, Spojrzenie na wschód).
FESTIWALOWY ROZKŁAD JAZDY
W tym roku Przeźrocza trwają już od lipca. W tym czasie organizatorzy zrealizowali szereg pokazów kinowych i plenerowych. Teraz zapraszają na najważniejszą, główną część festiwalu. Za pośrednictwem oka kamery zajrzymy za wschodnią granicę. Maciej Cuske opowie o Czukczach i Czukotce („Wieloryb z Lorino”), Maija Blafield pokaże nam świat realny i nierealny Korei Północnej („The Fantastic”), a Andrei Kutsila zaprezenyuje miejski („Striptiz i wojna”) oraz wiejski („Uścisków mi twoich potrzeba”) obraz Białorusi.
Nie zabraknie również filmów przyglądających się bliższej nam rzeczywistości. W sekcji Nowe polskie kino dokumentalne zobaczymy filmy nagradzane na festiwalach: „Synek”, „Zwyczajny kraj”, „Miłość bezwarunkowa”.
Przyjrzymy się też tematom kontrowersyjnym. Główna bohaterka „Autoportretu” w reżyserii Margareth Olin nie chce być „ikoną anoreksji”, choć fotografia jest dla niej formą autoterapii, a jej prace - szokujące i piękne zarazem - stają się zapisem desperackiej walki z chorobą i śmiercią. Kamera towarzyszy młodej norweskiej artystce w jej zmaganiach z samą sobą.
Organizatorzy przygotowali też zbiór filmów lżejszych w ramach nowej sekcji #DocFun. W tej grupie znalazły się filmy wywołujące uśmiech i pełne pozytywnej energii, m.in. nieszablonowe „Opus magnum”, rockowe „Na górze tyrryry” oraz abstrakcyjna „Gruba Kaśka”.
PRZEŹROCZA W KINIE ORZEŁ - PROGRAM

PRZEŹROCZA ONLINE - PROGRAM

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI - YOUTUBE, FACEBOOK

Zapraszamy!
