Zobacz wideo: Jakie opony wybrać? Zimowe, czy całoroczne?
- Chcemy zwiększyć etatowo polską Policję o około 7,5 tysiąca etatów - wyliczał Mariusz Kamiński, szef MSWiA jeszcze pod koniec października, kiedy ogłaszał założenia nowego programu modernizacji służb mundurowych. – Około 1,8 tys. etatów będzie dedykowane nowemu pionowi w policji, nowe wewnętrznej służbie, czyli Centralnemu Biuru ds. Zwalczania Cyberprzestepczości – zaznaczył.
Wtórował mu komendant główny policji, Jarosław Szymczyk, który zaznaczał, że docelowo w ciągu najbliższych czterech lat liczba etatów ma wzrosnąć do 110 tys. Jak jest obecnie w garnizonie kujawsko-pomorskim? Jeszcze kilka lat temu wakatów było sporo, ale ostatnie dane, na listopad wskazują, że obecnie w na Kujawach i Pomorzu obsada w policji jest prawie pełna.
- Na 5081 etatów jest 65 wakatów - informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Pani rzecznik pytana o to, jak mają się założenia dotyczących nowych inwestycji w ramach programu ogłoszonego przez ministra Kamińskiego do realiów naszego województwa, odpowiada, że na razie nie ma żadnych informacji. Program jest prawdopodobnie w fazie opracowywania.
Resort też nie informuje o szczegółach ogłoszonego projektu.
Inwestycji, np. budowlanych w policji było jednak w Kujawsko-Pomorskiej całkiem sporo. Jedną z najbardziej spektakularnych w ostatnich latach był generalny remont i przebudowa gmachu przy ulicy Chodkiewicza w Bydgoszczy. W tym roku do tego zabytkowego budynku przeniesiona została (z bydgoskich Wyżyn) siedziba Komendy Miejskiej Policji. Do odnowionego budynku w centrum stamtąd przeniósł się sztab jednostki i m.in. wydziały: prewencji, walki z przestępczością gospodarczą i korupcją, kryminalny, dochodzeniowo-śledczy, walki z przestępczością narkotykową i pseudokibiców, ruchu drogowego, a ponadto Nieetatowy Zespół Wywiadowczy.
Komendant wojewódzki podpisał umowę na ten remont jeszcze w 2017 roku. Jak informuje komenda, KWP w Bydgoszczy uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł. z Funduszu Spójności. Prace zrealizowało konsorcjum, którego liderem jest Firma Budowlana Dolmar Jasiński Grzegorz.
Historia budynku przy Chodkiewicza sięga roku 1914, kiedy został on wybudowany z przeznaczeniem dla domu sierot. Całkowity koszt wyniósł ponad 21 mln złotych, a pieniądze pochodziły w części także z rządowego Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020. Natomiast na wyposażenie tego obiektu wydano ponad 3 mln złotych
Inwestycje w fazie realizacji
Równocześnie trwa remont dawnej siedziby bydgoskiej komendy miejskiej, przy ulicy Wojska Polskiego 4F. W tym roku również w Bydgoszczy przebudowano gmach Wydziału Ruchu Drogowego przy ulicy Iławskiej.
- Wyremontowana została cała baza logistyczna. Nasze garaże i warsztaty naprawdę prezentują się teraz rewelacyjnie - przyznaje mł. insp. Chlebicz.
Od ubiegłego roku działa nowy posterunek na Osowej Górze. Budynek jest dwu kondygnacyjny, na parterze znajdują się poczekalnia, dyżurka, dwa pomieszczenia biurowe, pomieszczenia socjalne i gospodarcze, a także garaż na dwa pojazdy. Na piętrze umiejscowione są pomieszczenia biurowe, szatnie, suszarnia, aneks socjalny i serwerownia. Koszt inwestycji, który obejmuje budowę, wyposażenie biur, a także budowę masztu to ponad 3 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana z budżetu państwa ze środków w ramach „Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020”.
Do użytku został oddany w tym roku komisariat Toruń-Rubinkowo. To nieruchomość o powierzchni ponad 7000 m2. W skład komisariatu wchodzi pięciokondygnacyjny budynek główny „A” o kształcie prostopadłościanu, budynek „B” trzykondygnacyjny z segmentem pomieszczeń dla osób zatrzymanych oraz siedzibą części Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, budynek „C” z częścią zespołu szatni oraz pomieszczeniami siłowni.
Co do inwestycji w fazie realizacji, to jest nią również budowa nowej Komendy Powiatowej Policji w Rypinie. Powierzchnia użytkowa budynku administracyjnego ma zajmować ok. 2600 m2, natomiast garażowo-warsztatowego z zapleczem dla psów – ok. 390 m2.
Budowa trwa na działce przekazanej policji przez gminę miasta Rypin w roku 2014. Koszt budowy to ponad 23 mln złotych. Do tego trzeba dodać wyposażenie, m.in. w meble, sprzęt informatyczny czy łączności.
