Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca wakacji dzieci i młodzież mogą jeździć pociągiem do Torunia za darmo

Redakcja
Adam Zakrzewski
Czym Toruń może przyciągnąć do siebie młodych? Zaglądamy do sąsiedniego miasta, biorąc pod lupę niestandardowe atrakcje dla młodzieży.

Zwiedzanie Torunia warto rozpocząć od znajdującego się w okolicach dworca PKP Toruń Wschodni Młyna Wiedzy. To właśnie tam aż na sześciu piętrach czeka nas interaktywne bliskie spotkanie z nauką. Wszystkich eksponatów, które się w nim znajdują można, a nawet trzeba, dotykać. Dzięki temu każdy na własnej skórze może poczuć, jak to jest być prawdziwym naukowcem. Poza stałymi ekspozycjami o m.in. ruchu obrotowym lub rzece, w programie czasowe ekspozycje specjalne dotyczące anatomii człowieka i fenomenu elektryczności.
[break]

Po filmowych śladach

Każdy, kto osobiście lubi przekonać się, jak coś działa, a bardziej jak i z czego jest zrobione, koniecznie powinien również odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, które mieści się na toruńskiej starówce przy ul. Rabiańskiej. Choć z prawdziwym muzeum niewiele ma wspólnego, to jednak w ramach oferowanych atrakcji można w nim własnoręcznie upiec sobie pierniki - o dowolnym kształcie i zgodnie z tradycyjną recepturą. Kto nie boi się umazać rąk ciastem, koniecznie powinien tam zajrzeć.
Nawet gdy ktoś nie będzie miał ani złotówki w portfelu, to na brak atrakcji w mieście nie powinien narzekać. Z ul. Rabiańskiej jest zaledwie kilka kroków do Dworu Artusa, a przed nim swoje Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd odsłaniali m.in. muzycy Republiki i Kobranocki. Ci ostatni kilkanaście dni temu. A dalej koniecznie trzeba zajrzeć na Bulwar Filadelfijski, który w ciepłe dni - zarówno w wakacje, jak i poza nimi - staje się centrum towarzyskich spotkań w plenerze. Napojami można się schłodzić na zacumowanych barkach.
Bulwar warto odwiedzić chociażby z tego powodu, że to właśnie tutaj kręcono kultową polską komedię „Rejs”. Jak powiedziałby bohater filmu Marka Piwowskiego, „w tak pięknych okolicznościach przyrody” można sobie zrobić mały przystanek, przed dalszym zwiedzaniem zakamarków Torunia. I to tych filmowych, jak np. ul. Ciasna i Rynek Nowomiejski, gdzie kręcono polski western „Prawo i pięść”. Można też ruszyć tramwajem z placu Rapackiego w głąb Bydgoskiego Przedmieścia, gdzie mieści się serialowy szpital Copernicus z „Lekarzy”.

Za darmo w ramach BiT City

Wypada wspomnieć, że podczas tegorocznych wakacji do Torunia warto się wybrać szczególnie pod koniec sierpnia. 26 sierpnia zaczyna bowiem kolejna edycja trwającego pięć dni - a w zasadzie nocy - Bella Skyway Festival. To międzynarodowy festiwal światła, podczas którego po zmroku najbardziej charakterystyczne dla miasta budynki i miejsca zmieniają się nie do poznania dzięki instalacjom polskich i zagranicznych twórców. Wykorzystanie mappingu 3D podczas imprezy stało się już pewną regułą. Ogromna frekwencja podczas festiwalu jest gwarancją dobrej zabawy.
W ramach programu BiT City Urząd Marszałkowski przygotował specjalną ofertę, skierowaną do dzieci i młodzieży, która nie ukończyła jeszcze 18. roku życia. Do końca wakacji młodzi ludzie, korzystając z pociągów Regio spółki Przewozy Regionalne, będą mogli jeździć za darmo na trasie między stacjami Bydgoszcz Główna - Toruń Wschodni. Warunkiem jest posiadanie bezpłatnego wakacyjnego biletu BiT City, który można otrzymać w kasach biletowych lub u konduktora w pociągu (w przypadku braku kasy biletowej na stacji).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!