- Rozwój infrastruktury rowerowej w mieście jest już rzeczą naturalną – powiedział Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy podczas konferencji prasowej (poniedziałek, 10 sierpnia) zorganizowanej w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. - Chcę poinformować o tych inwestycjach, które zostały już zakończone i tych, które zostaną realizowane przez miasto Bydgoszcz i przy współpracy z gminą Osielsko.
Wiceprezydent przypomniał, że niedawno w okolicach ronda Grunwaldzkiego nie było ścieżek rowerowych. Dopiero kilka miesięcy temu zbudowane zostały drogi rowerowe w ulicy Grunwaldzkiej.
- Za tydzień oddamy drogę rowerową w ulicy Kruszwickiej – mówił Mirosław Kozłowicz. - Kolejną inwestycją będzie budowa trasy rowerowej w ulicy Focha na odcinku od ronda Grunwaldzkiego aż do mostów „Solidarności”.
Miasto samo i z Osielskiem
Zastępca prezydenta powiedział, że ścieżka rowerowa powstanie również w ulicy Jeździeckiej (od Gdańskiej). Inwestycja ta zostanie zrealizowana przy współpracy z gminą Osielsko.
- Finalizujemy budowę infrastruktury rowerowej wzdłuż ulicy Kruszwickiej – dodał Maciej Gust zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Koszt tej inwestycji to około 9 milionów złotych, dofinansowanie z RPO wynosi ok. 1,5 miliona. Długość trasy - około półtora kilometra. Przy okazji przebudowujemy chodniki, porządkujemy zieleń. Rewitalizujemy oświetlenie montując energooszczędne lampy oraz zmodyfikowaliśmy działanie sygnalizacji świetlnej na placu Poznańskim.
Plac budowy przekazany
Zarząd dróg przekazał plac budowy wzdłuż ulicy Focha. - Wykonawca przygotowuje się do realizacji – tłumaczył Maciej Gust. - Natomiast spółka gazowa przystąpi do przebudowy gazociągu, który jest w kolizji z drogą rowerową. Wartość zadania wynosi około 3 miliony złotych a dofinansowania prawie 600 tysięcy.
Trasa pobiegnie od gmachu technikum mechanicznego aż do ulicy Czartoryskiego. Przy okazji przebudowane zostaną chodniki, zatoczki autobusowe i oświetlenia plus połączenie z drogą rowerową, prowadzącą w kierunku Wyspy Młyńskiej.
- Natomiast, ulica Jeździecka w tej chwili ogłosiliśmy przetarg na budowę, planujemy wykonanie ciągu pieszo-rowerowego od ulicy Dębowej aż do ulicy Gdańskiej. Także z budową zatok autobusowych, oświetlenia – wymienia Maciej Gust. - Wartość tej inwestycji to około 4 miliony złotych dofinansowanie także z RPO na poziomie 2,5 miliona złotych.
Najwyższe standardy
Radny Jakub Mikołajczak jest członkiem zespołu do spraw polityki rowerowej. - Drogi rowerowe budowane w naszym mieście spełniają wszystkie najwyższe standardy – oświadczył radny Jakub Mikołajczak, dziękując przy okazji wszystkim osobom, które społecznie włączyły się w prace zespołu.
Radny podkreślił, że: - "Ulica Jeździecka jest przykładem na to jak wspólne działanie gmin prowadzi do powstania czegoś dobrego dla obu samorządów. To jet przykład jak metropolia Bydgoszcz funkcjonują w praktyce.
Radny poinformował, że w sierpniu przeprowadzona zostanie kolejna tura konsultacji społecznych.- Mam nadzieję, że jeszcze w sierpniu zostanie ogłoszony przetarg - mówił Jakub Mikołajczak i podkreślił, ze mimo kryzysu miasto na rozbudowie sieci ścieżek rowerowych nie oszczędza.
Projektowane trasy
W planach jest też budowa ścieżki rowerowej w ulicy Rekinowej, która ma być miejscem treningów dla kolarzy górskich. W perspektywie jest również budowa ścieżki w ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Szubińskiej.
Warto dodać, że w latach 2018-2019 wybudowano 10 km dróg rowerowych. W roku 2020 ma powstanie również 10 km.
