Spis treści
Zobacz wideo z drona: Przebudowa torowiska na Kapuściskach - marzec 2022

Jak zawsze przy okazji prezentowania długoterminowych prognoz pogody na wstępie kilka słów wyjaśnienia. Z prognozy długoterminowej tworzonej z tak długim wyprzedzeniem nie dowiesz się, czy w czasie świąt Wielkiej Nocy 2022 będzie ciepło, albo czy majówka 2022 będzie deszczowa... Jeśli ktoś prezentuje Ci prognozę pogody z miesięcznym (lub dłuższym) wyprzedzeniem, w której w sposób dokładny opisuje zjawiska meteorologiczne (będzie padać/nie będzie padać, itp.), to powinieneś podejść do niej sceptycznie.
W tym artykule znajdziesz długoterminową prognozę pogody autorstwa IMGW, która mówi o trendach, jakich możemy spodziewać się, jeśli chodzi o opady/temperaturę w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu 2022 roku w poszczególnych rejonach Polski.
Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę 2022
Kwiecień 2022: Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma opadów powyżej normy wieloletniej - pisze IMGW.

- Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla kwietnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.7°C, a górna granica o 0.1°C.
Maj 2022 W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

- Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla maja jest zbliżona do poprzedniej normy z lat 1981-2010.
Długoterminowa prognoza pogody na lato 2022 (pierwsza połowa)
Czerwiec 2022: Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Na wschodnich i południowo wschodnich krańcach kraju możliwa suma opadów powyżej normy - informuje IMGW.

- Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla czerwca jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.5°C.
Lipiec 2022: Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*.

*Wartości normy średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla lipca są wyższe od wartości z poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy jest średnio wyższa o 1,0°C, a górna granica o 0,4°C.
Prognoza długoterminowa - kilka słów wyjaśnienia
IMGW zaznacza, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
Warto jednak zwrócić uwagę, że na przykład cytowana przez nas kilka miesięcy temu długoterminowa prognoza pogody na marzec 2022 od IMGW mówiła, że miesiąc ten będzie chłodniejszy niż norma wieloletnia. I rzeczywiście przewidywania zaczynają się sprawdzać - w pierwszej dekadzie marca obserwujemy niskie temperatury, w nocy termometry w sporej części kraju spadają kilka stopni poniżej zera.
Jak interpretować długoterminową prognozę pogody?
Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - zaznacza IMGW.
Ważne: Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.
Prezentowaną tym materiale prognozę pogody znajdziecie na stronie IMGW pod tym adresem. Dowiecie się tam też więcej na temat interpretacji opisywanych prognoz.
(źródło: IMGW.pl)
POLECAMY