https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długa kolejka po alkohol za... dolary - kalendarium bydgoskie

Krzysztof Błażejewski
Szymon Starnawski / Polska Press
23 lutego 1807 roku do Bydgoszczy przybył jeden z najwybitniejszych marszałków napoleońskich, późniejszy książę gdański, Francois Lefebvre, postać znana z głośnego wodewilu Sardou „Madame Sans Gene”, na podstawie którego powstał francuski film fabularny, wyświetlany w latach 60. także w polskich kinach.

23 lutego 1920 roku miała miejsce inauguracja wykładów w przeniesionej z Poznania do Bydgoszczy Akademii Rolniczej, powstałej w 1919 roku. Jej program obejmował 5 semestrów nauki, więc szkoła nie miała charakteru akademickiego. Mieściła się przy pl. Weyssenhoffa, w budynku Instytutu Nauk Rolniczych. Na początku roku akademickiego 1922/23 uczelnię przeniesiono do Cieszyna.

23 lutego 1922 roku w Bydgoszczy umarł Franciszek Witecki, mistrz krawiecki, założyciel w 1883 roku chóru „Halka” i jego długoletni prezes, jeden z najbardziej znanych w mieście Polaków w pruskiej Bydgoszczy. Jego pogrzeb na cmentarzu Starofarnym zgromadził wiele tysięcy bydgoszczan.

23 lutego 1928 roku miało miejsce zatwierdzenie przez Radę Miejską projektu architektonicznego planowanego szpitala miejskiego na Bielawkach, zbudowanego dekadę później.

23 lutego 1963 roku nastąpiło oddanie do użytku pierwszych nowych budynków na osiedlu Błonie - 24 szeregowych budynków jednorodzinnych przy ul. Ludwika Waryńskiego 3-49.

23 lutego 1964 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy odbyła się ceremonia publicznego losowania wygrywających liczb w „Toto-Lotka”, działającego od 1957 roku. Losowanie miało miejsce w hali „Astorii” w przerwie ligowego meczu bokserskiego Astoria – Polonia Gdańsk.

Tego samego dnia Bydgoszcz odwiedziła państwowa delegacja Niemieckiej Republiki Demokratycznej na czele z wicepremierem, Erichem Apelem. Goście zwiedzili miasto i spotkali się z lokalnymi władzami, po czym odjechali do Torunia.

23 lutego 1965 roku do Bydgoszczy przyjechał znajdujący się na szczytach popularności polski aktor filmowy Zbigniew Cybulski. Z miejscowymi kinomanami spotkał się dwukrotnie - w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Toruńskiej i w klubie „Mozaika” przy ul. Marcinkowskiego.

23 lutego 1971 roku w pomieszczeniach letniej kawiarni przy pl. Teatralnym Bydgoskie Zakłady Gastronomiczne uruchomiły pierwszy w Bydgoszczy punkt sprzedaży świeżych placków ziemniaczanych. Lokal cieszył się ogromną popularnością.

23 lutego 1982 roku przy ówczesnej ul. Czerwonej Armii otwarto drugą w mieście placówkę „Peweksu” sprzedającą alkohol za dewizy i bony dewizowe. Ponieważ od grudnia 1981 roku dał się odczuć brak tego towaru na rynku, od wczesnych godzin rannych do sklepu ustawiła się długa kolejka.

23 lutego 1983 roku dobiegł końca trwający ponad rok proces w sprawie nadużyć prominentnych bydgoszczan przy budowie „dacz” na działkach w Drzewianowie koło Mroczy. Na kary więzienia w zawieszeniu skazano trzech pracowników przedsiębiorstwa budowlanego, natomiast byłego wojewodę, wicewojewodę i naczelnika wydziału w KW MO – uniewinniono.

23 lutego 1999 roku w Bydgoszczy zmarł w wieku 45 lat Roman Gramziński, jeden z najwybitniejszych aktorów w dziejach bydgoskiego teatru, wybitna osobowość sceniczna, autor zapamiętanych na długo kreacji Wolanda w „Mistrzu i Małgorzacie” czy Marmieładowa w „Zbrodni i karze”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski