
Zmiana miejsca
Jeśli grudnik „odpoczywał” gdzieś w chłodzie, przestawmy go w docelowe miejsce, jak tylko zauważymy pierwsze, małe pączki. Jeśli zrobimy to zbyt późno, może się skończyć właśnie utratą pąków. Potem również grudnika z pączkami nie przestawiajmy bez potrzeby, nawet jeśli nam zmiana wydaje się niewielka (np. kiedy odstawiamy roślinę na stół, żeby zetrzeć parapet, i z powrotem). Jeśli już musimy to zrobić, ustawmy roślinę tak jak stała poprzednio względem światła. W okresie, kiedy grudnik nie ma pączków, zmiana miejsca mu nie zaszkodzi.

Przeciąg
Jeśli szlumbergera stoi na parapecie okna, uważajmy na przeciągi, szczególnie jeśli jest duża różnica między temperaturą na zewnątrz i w mieszkaniu. Wietrzenie w chłodny dzień, z grudnikiem owiewanym zimnym powietrzem, to przepis na szybkie pozbycie się pączków kwiatowych (a w ekstremalnych sytuacjach – nawet rośliny).

Grzejący kaloryfer
Podobnie jak zimne powietrze, grudnikowi zaszkodzi gorące i suche powietrze unoszące z nad kaloryfera; zadbajmy o to, żeby grzejnik nie był zbyt mocno odkręcony, a pędy grudnika nie znajdowały się bezpośrednio nad nim.

Zbyt wysoka temperatura
Jeśli w mieszkaniu będzie zimą zbyt ciepło, a do tego powietrze będzie suche (to często idzie w parze), również to może spowodować, że grudnik zrzuci pąki.