W marcu 2023 roku Rada World Athletics podjęła decyzję o przyznaniu prawa organizacji Halowych Mistrzostw świata w lekkiej atletyce w 2026 roku województwu kujawsko-pomorskiemu. To właśnie Samorząd Województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele, złożył wniosek aplikacyjny, który został rozpatrzony pozytywnie.
Od 1 do 3 marca delegacja działaczy Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkoatletycznego na czele z prezesem Krzysztofem Wolsztyńskim oraz samorządowców pod przewodnictwem Jacka Gajewskiego - radnego sejmiku, a jednocześnie szefa komisji sportu i turystyki, wizytowała lekkoatletyczne mistrzostwa w Glasgow. World Athletics (Światowa Federacja Lekkoatletyczna) przeprowadziła przy tej okazji cykl warsztatów dedykowanych przyszłym organizatorom, w których oprócz teamu z Kujawsko-Pomorskiego wzięli udział przedstawiciele Nanjing (Chiny) – organizatorzy mistrzostw w 2025 roku.
- Działacze World Athletics przygotowali dla nas specjalne warsztaty, w tym kilkugodzinną wizytacją całej hali Emirates Arena – mówi Jacek Gajewski. – Obejrzeliśmy dokładnie „od kuchni” niemal wszystkie kluczowe sektory i strefy obiektu, przeszliśmy całą „ścieżkę” procedur jakie dotyczą zawodnika; od wejścia do obiektu, przez halę rozgrzewkową, strefę masażu i fizjoterapii, call room, strefę mieszaną dla mediów i zawodników, pomieszczenia kontroli antydopingowej, strefę podium. Widziałem wiele imprez lekkoatletycznych z perspektywy kibica, a teraz miałem okazję zobaczyć to wszystko od środka. To będzie spore wyzwanie, ale podołamy zadaniu. Miło było również słyszeć słowa uznania dla naszego dorobku organizacyjnego. Wiele autorytetów „Królowej Sportu” wypowiadało się w superlatywach o zawodach przeprowadzanych w Bydgoszczy i Toruniu.
Odbyło się również spotkanie delegacji Nanjing i Kujawsko-Pomorskiego z władzami World Athletics. Prezydent Sebastian Coe podkreślił wagę czempionatu halowego dla światowej federacji lekkoatletycznej. - Spośród siedmiu organizowanych przez World Athletics imprez, dwie są najważniejsze: mistrzostwa świata na otwartym stadionie oraz właśnie te halowe – podkreślał sir Sebastian Coe. - Wierzę, że wieloletnie doświadczenie naszych partnerów z Kujawsko-Pomorskiego pozwoli jak najlepiej przeprowadzić imprezę w 2026 roku. Waszym głównym celem powinno być wypełnienie trybun do ostatniego krzesełka i to nawet w sesjach porannych. Liczę na wasz zapał i entuzjazm!
Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki zwrócił uwagę na nowe trendy i aspekty, na które nacisk kładą działacze światowej federacji. - Mamy w bogatym portfolio imprezy wysokiej rangi i w zakresie organizacji samych zawodów nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Natomiast World Athletics dużą wagę przywiązuje do działań społecznych i wpływu mistrzostw na otoczenie. Takie hasła jak „zrównoważony rozwój”, „ochrona środowiska” będziemy realizować poprzez konkretne działania, np. eliminację plastiku w dystrybucji wody dla zawodników i gości, czy strategię „zero odpadów”. Zadbamy o wielopokoleniowość w naborze wolontariuszy, tu w Glasgow zaobserwowaliśmy wielu seniorów zaangażowanych do obsługi imprezy, jak również osoby z niepełnosprawnościami.
Obecność delegacji w Szkocji podsumował Piotr Całbecki, Marszałek Województwa. - Cieszę się, że byliśmy obecni w Glasgow. Zdobyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje w organizacji Halowych Mistrzostw Świata Kujawy Pomorze 2026. To już za niecałe dwa lata, więc czasu wcale nie zostało tak wiele. Zrobimy wszystko, by mistrzostwa były świętem całego regionu. Wiadomo, że arena zawodów jest w Toruniu, ale Bydgoszcz z budowaną halą treningową będzie bardzo ważnym ogniwem i pozwoli w komfortowych warunkach przyjąć uczestników czempionatu.
