Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delecta ruszyła "žz kopyta"

Marek Fabiszewski
Za sobą mamy dopiero pierwszy tydzień czerwca, a wydaje się, jakby już było po okresie transferowym w naszej lidze. Może dlatego, że to bydgoska Delecta narzuciła takie tempo zmian?

Za sobą mamy dopiero pierwszy tydzień czerwca, a wydaje się, jakby już było po okresie transferowym w naszej lidze. Może dlatego, że to bydgoska Delecta narzuciła takie tempo zmian?

O roszadach w 7. zespole ubiegłego sezonu PlusLigi pisaliśmy przez ostatnie tygodnie prawie co dzień. Więc teraz tylko w skrócie.

Przyszli: Grzegorz Szymański, Wojciech Serafin, Wojciech Jurkiewicz, Piotr Gruszka, Tomasz Wieczorek i Paweł Woicki (jeszcze bez podpisu na kontrakcie) oraz Marian Kardas (II trener).

Pozostają: Martin Sopko, Michal Cerven, Michał Dębiec, Piotr Lipiński, Grzegorz Kokociński, Stanisław Pieczonka, Dawid Konarski, Wojciech Kozłowski oraz Sebastian Tylicki i Mateusz Borucki.

Odeszli: Krzysztof Janczak, Marcin Nowak, Waldemar Kaczmarek, Maciej Krzywiecki i Artur Augustyn.

<!** reklama>A oto jak wygląda sytuacja w pozostałych klubach PlusLigi (w zestawieniu uwzględniliśmy też ruchy kadrowe u spadkowicza)...

1. Skra Bełchatów

W klubie mistrza Polski, który tytuł zdobywał w ostatnich sześciu latach mały ruch. Najważniejszą roszadą jest zmiana trenerska. Argtentyńczyk Daniel Castellani „awansował” na selekcjonera biało-czerwonych, jego miejsce naturalnie przejął w klubie dotychczasowy II trener Jacek Nawrocki. Z kolei jemu pomagać będzie teraz Maciej Bartodziejski, który przechodzi do Bełchatowa z Wielunia, beniaminka PlusLigi. A w kadrze zawodniczej? Nabytkiem jest Czech Jakub Novotny, który tak udanie zaprezentował się w minionym sezonie w Zaksie Kędzierzyn-Koźle. Zespół mistrza Polski opuszcza Fin Jane Heikkinen, który cały ubiegły sezon walczył z kontuzją, Jakub Jarosz (do Zaksy) i Paweł Maciejewicz (szuka klubu). Podobno w kręgu zainteresowań Skry jest Michał Winiarski, wychowanek Chemika Bydgoszcz, ale to chyba raczej pieśń przyszłości...

2. Resovia Rzeszów

Trener Ljubomir Travica wraz z zespołem sięgnął po srebrny medal, ale to widocznie za mało i w myśl powiedzenia, że „apetyt rośnie w miarę jedzednia”, zaczął szybko przemeblowywać kadrę z zamiarem zdetronizowania Skry. „Ofiarą” jego świeżych zakupów stał się po trosze nasz reprezentacyjny rozgrywający Paweł Woicki. Do Resovii trafił z włoskiej Forli Brazylijczyk Rafael Redwitz i „Mały” nie chce być po raz kolejny zmiennikiem - klub dał mu wolną rękę, a on po długich namowach trenera Waldemara Wspaniałego wybrał Delectę Bydgoszcz (kontrakt podpisze lada dzień). Oprócz wspomnianego Brazylijczyka do Resovii trafił też Białorusin Aleh Akhrem (z Iraklisu Saloniki), Wojciech Grzyb (z Olsztyna) i Mateusz Mika (z Hejnału Kęty) - przyjmujący reprezentacji Polski juniorów. Z kolei z Rzeszowem pożegnali się już Serb Aleksander Mitrovic, Kubańczyk Ihosvany Hernandez oraz Piotr Łuka (wszyscy oni szukają klubów, a najbliżej jest Hernandez - Jadar Radom?).

3. Jastrzębski Węgiel

Dla brązowego medalisty MP nowy sezon może być trudny, bo na razie notuje tylko straty personalne. Z Jastrzębiem pożegnali się Robert Prygiel (wrócił na stare śmieci do Radomia), Wojciech Jurkiewicz (najlepiej blokujacy ub. sezonu w PlusLidze przenosi się do Delecty) i Francuz Gauillame Samica (wybrał ofertę Panathinaikosu Ateny, gdzie zagra razem z Pawłem Zagumnym). A klubów szukają Holender Nico Freriks i Brazylijczyk Rafael de Souza Lins. Nowi zawodnicy, którzy przybędą, nie powalają na kolana - Michał Kamiński (powrót z Gorzowa), Wojciech Sobala (z Wielunia) i Grzegorz Pająk (z Bielska-Białej) oraz wychowanek Damian Dobosz. Trenerem pozostaje Włoch Roberto Santilli.

4. Zaksa Kędzierzyn-Koźle

Ten zespół był rewelacją rozgrywek, przynajmniej w rundzie zasadniczej, kiedy to jako jedyny pokonał dwukrotnie Skrę (po 3:2) i uplasował się na 2. miejscu. Z dobrej strony w swoim trenerskim debiucie pokazał się Krzysztof Stelmach, co od razu zaowocowało powołaniem do sztabu trenerskiego Daniela Castellaniego na asystenta. Z Kędzierzynem-Koźle żegnają się bardzo skuteczny Jakub Novotny (trafił do Bełchatowa), Kanadyjczyk Dan Lewis i Sławomir Szczygieł (obaj szukają klubów). Natomiast nowymi zawodnikami są: Ukrainiec Jurij Gladyr (z Politechniki Warszawskiej), reprezentant Polski Jakub Jarosz (ze Skry) i kapitan reprezentacji Finlandii Tuomas Sammelvuo (przychodzi z włoskiego Tonno Callipo).

5. AZS Częstochowa

Zespół spod Jasnej Góry, który tak udanie zaprezentował się w Lidze Mistrzów, nieoczekiwanie opuszcza młody trener Radosław Panas, którego zastąpi Grzegorz Wagner (z BBTS Bielsko-Biała wygrał rundę zasadniczą I ligi, ale potem - w drugiej kolejności szansy na awans - jego zespół nie dał rady w barażu Jadarowi Radom). Syn sławnego „Kata” Huberta jest na razie jedynym nabytkiem „akademików” z Częstochowy. A zespół oprócz Panasa opuszczają: Zbigniew Bartman (do rosyjskiego Gazpromu Surgut), Andrzej Stelmach (do Wielunia) i Przemysław Michalczyk (do Bielska-Białej, jako grający trener).

6. AZS Olsztyn

To zespół, który borykał się z największymi problemami finansowymi, w którym w trakcie sezonu renegocjowano dwukrotnie kontrakty, nic więc dziwnego, że siatkarze grupowo wybywają z Olsztyna. Po ośmiu latach gry żegna się z klubem reprezentant Polski Wojciech Grzyb. Ale jako pierwszy określił się wicemistrz świata z Japonii Grzegorz Szymański, który wybrał ofertę Delecty. Jego przyjaciel Paweł Zagumny, mimo że też był na celowniku bydgoskich działaczy, wybrał Panathinaikos Ateny. Kierunek grecki, ale Oympiakos Pireus, obrał też Fin Olli Kunnari. O wzmocnieniach w drużynie Mariusza Sordyla na razie cisza.

8. Politechnika Warszawska

W trakcie ubiegłego sezonu „Inżynierowie” stracili głównego sponsora J.W. Construction, a z zawodników, już po sezonie - m.in. Ukraińca Jurija Gladyra, który przeszedł do Zaksy. W drużynie ze stolicy nie zagrają też dwaj inni obcokrajowcy: Ukrainiec Wiktor Położewicz i Czech Karel Kvasnicka. A co po stronie zysków? Oprócz trenera Radosława Panasa (z AZS Częstochowa) i Dariusza Szulika (z Trefla Gdańsk) pozyskali też atakującego reprezentacji Polski juniorów Jana Króla (z Bielska-Białej).

9. Jadar Radom

W drużynie, która swój ligowy byt uratowała w barażach, na razie bez wielkich zmian, jeśli nie liczyć powrotu do swego rodzinnego miasta reprezentacyjnego atakującego, Roberta Prygla i miejscowego transferu (z Czarnych Radom) Grzegorza Szumielewicza. Mogą tu trafić niechciani w Rzeszowie Piotr Łuka i Kubańczyk Ihosvany Hernandez. Z Jadarem żegna się natomiast Konrad Małecki (szuka klubu).

s. Trefl Gdańsk

Jak „przystało” na drużynę beniaminka, który w tym samym sezonie spada z ligi, kadra bardzo szybko się rozsypała. Jako pierwszy z Treflem pożegnał się Brazylijczyk Bruno Zanuto, który wrócił do swego kraju. Potem zespół opuścił Wojciech Serafin - przyjmujący, wielokrotny mistrz Polski z Mostostalem wybrał bydgoską Delectę. Nowe kluby znaleźli sobie już też Dariusz Szulik (Politechnika Warszawska) i Jarosław Stancelewski (Orzeł Międzyrzecz). A w minionym tygodniu dopiął swój drugi zagraniczny transfer (wcześniej grał w Mediolanie) nasz reprezentacyjny środkowy - Łukasz Kadziewicz, który przenosi się do rosyjskiego Lokomotiwu Biełgorod. Klubu szuka jeszcze Jakub Bednarek. Do Trefla prawdopodobnie trafi dwóch zawodników z Delecty: Artur Augustyn i Waldemar Kaczmarek.

b. Pamapol Siatkarz Wieluń

O sile drużyny beniaminka na razie trudno cokolwiek powiedzieć, oprócz tego, że jest tam, co zrozumiałe, wielki entuzjazm po awansie. Z nowych znanych nazwisk w zespole byłego reprezentanta Polski Damiana Dacewicza można wymienić jedynie dwa: Marcina Nowaka (przechodzi z Delecty) i Andrzeja Stelmacha (z Częstochowy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!