Dziś meczem AZS UWM Olsztyn - Jadar Radom rozpoczyna się sezon ligowy w męskiej siatkówce. Tym razem 10. zespołów, w tym Delecta Bydgoszcz, rywalizować będzie w PlusLidze.
<!** Image 2 align=right alt="Image 98286" sub="Podobnie jak w ostatnich dwóch sezonach, Delecta na inaugurację zagra z Jastrzębskim Węglem. Tym razem jednak na parkiecie rywala (sobota, 18.00). Fot. Tadeusz Pawłowski">Jeszcze w czerwcu wydawało się, że siatkarzom Delecty przyjdzie walczyć o powrót do elity, bo taki cel postawiono sobie w klubie z bydgoskich Wyżyn po przegranych barażach z AZS Politechniką Warszawską (3-4).
Ale szczęście uśmiechnęło się do bydgoszczan znacznie szybciej niż się spodziewano, gdy z gry w elicie, po wielu miesiącach trzymania wszystkich w niepewności, zrezygnował Płomień Sosnowiec...
Bij mistrza!
Od sezonu 2004/2005 niepodzielnie na krajowym tronie zasiadają siatkarze Skry Bełchatów. Teraz stają przed szansą zdobycia piątego z kolei tytułu i mają ku temu wszystkie argumenty w ręku - największy budżet w lidze i najsilniejszą sportowo kadrę, uzupełnioną przed sezonem kosztem najgroźniejszych rywali.
Konrad Piechocki, prezes PGE Skry Bełchatów, uważa jednak, że jego zespół musi podejść do nowego sezonu z pokorą...
- Jeśli uwierzymy w to, że jesteśmy już tak silni, że ze wszystkimi w lidze spokojnie wygramy, to nic nie osiągniemy. Takie myślenie to pierwszy krok do zguby. Dlatego wszystkich przeciwników traktujemy bardzo poważnie i do każdego meczu będziemy podchodzić w pełni skoncentrowani. Nie jest to żadna kurtuazja z naszej strony.
<!** reklama>Zdaniem prezesa PGE Skry w tym sezonie najgroźniejszymi rywalami bełchatowskiej drużyny będą zespoły Asseco Resovii Rzeszów i Zaksy Kędzierzyn Koźle. Ale...
- Poziom rozgrywek systematycznie się podnosi i trzeba się liczyć z każdym przeciwnikiem. W sporcie obowiązuje zasada „bij mistrza”. Wszystkie zespoły na mecze z nami będą się więc maksymalnie mobilizowały, by pokazać cały swój potencjał i sprawić niespodziankę. Liga z pewnością nie będzie więc dla nas spacerkiem - uważa K. Piechocki.
Resovia - druga siła?
Przed sezonem 2008/09 doszło do wielu spektakularnych transferów, w czym prym wiodła oczywiście PGE Skra - Hiszpan Miguel Angel Falasca to mistrz Europy, a Piotr Gacek, Dawid Murek, Bartosz Kurek i Marcin Możdżonek, to przecież reprezentanci Polski.
Ale i inni nie zasypiali gruszek w popiele. Bardzo mocna będzie Asseco Resovia, gdzie trafił serbski trener z włoskim paszportem Ljubomir Travica i trzech reprezentantów Polski z AZS Częstochowa: Krzysztof Gierczyński, Marcin Wika i Paweł Woicki.
Silne kadrowo są też Jastrzębie i Kędzierzyn-Koźle, zaś największe straty zanotowali akademicy z Częstochowy. Nieciekawie sytuacja wyglądała i wygląda w Olsztynie, gdzie ponadto kontuzjowany jest podstawowy rozgrywajacy reprezentacji Polski Paweł Zagumny.
Zagadką jest beniaminek Trefl Gdańsk, do którego z Włoch przyszli Łukasz Kadziewicz, Jakub Bednaruk i Bruno Zanuto (niestety, Brazylijczyk z powodu kontuzji na treningu wyłączony jest z gry na conajmniej dwa miesiące).
Na co stać Delectę?
Dla Delecty, to trzeci sezon w elicie. Tym razem bydgoski zespół wystąpi jednocześnie w roli spadkowicza i... beniaminka.
- Przygotowywaliśmy się do I-ligowego sezonu, a zagramy w Plus Lidze - mówi „Expressowi” trener Rostislav Chudik. - I jeśli nawet kadrę mamy silniejszą niż w ubiegłym sezonie, to jednak dla wielu młodych zawodników lepiej byłoby się ogrywać w I lidze. A teraz trzeba będzie z marszu wypłynąć na szerokie wody. Jastrzębie jest oczywiście faworytem, ale jedziemy tam, podobnie jak rok temu, żeby powalczyć. Liczę po cichu na niespodziankę...
Więcej przedsezonowych refleksji trenera Delecty i o Jastrzębskim Węglu - w jutrzejszym numerze.
Fakty
Budżety klubów
- PGE Skra Bełchatów - 12 milionów złotych
- Asseco Resovia Rzeszów - 10 mln zł
- Jastrzębski Węgiel - 10 mln zł
- Trefl Piłka Siatkowa SA Gdańsk - 7 mln zł
- ZAK SA Kędzierzyn-Koźle - 5 mln zł
- AZS UWM Olsztyn - 4 mln zł
- Domex Tytan AZS Częstochowa - 3,5 mln zł
- Delecta Bydgoszcz - 3 mln zł
- Jadar Radom - 2 mln zł
- J.W. Construction OSRAM AZS Politechnika Warszawska - 2 mln zł