W rywalizacji o miejsce na najniższym stopniu podium baseballiści spod Bydgoszczy dwukrotnie pokonali u siebie Barons Wrocław (6:3 i 14:11). Gra toczyła się do dwóch zwycięstw, nie było więc potrzeby rozgrywania trzeciego spotkania.
Jest to dziesiąty medal zdobyty przez zawodników z Osielska w rozgrywkach ligowych i pierwszy po trzyletniej przerwie. UKS Dęby wywalczył mistrzostwo Polski w 2004 roku, siedem razy był wicemistrzem kraju i po raz drugi zdobył brązowy medal w lidze.
Tytuł obroniła Silesia Rybnik, pokonując w finale play-off Stal BiS Kutno. To jej szósty złoty krążek w dorobku, poprzednie rybniczanie wywalczyli w latach 1984-87 (pierwsze cztery sezony ligi baseballowej w Polsce) oraz w sezonie 2017. Tylko Stal BiS Kutno ma więcej (17) mistrzowskich koron.
Ponieważ Silesia zdobyła w tym sezonie dublet (mistrzostwo i Puchar Polski), KWK Construction Dęby Osielsko uzyskały prawo reprezentowania Polski w europejskich pucharach. Dlaczego Dęby, a nie wicemistrz z Kutna?
Każda krajowa federacja, ma prawo wystawić w europejskich pucharach dwie drużyny. Polski Związek Baseballu i Softballu premiuje w ten sposób mistrza kraju i zdobywcę Pucharu Polski. Jeśli oba te trofea zdobywa ta sama drużyna, to drugą przepustkę do europejskich rozgrywek otrzymuje pokonany finalista Pucharu Polski. Rybniczanie wywalczyli mistrzostwo kraju, a pod koniec sierpnia w finale Pucharu Polski pokonali właśnie KWK Construction Dęby (7:1), dlatego obok Silesii, to właśnie zespół z Osielska będzie w przyszłym roku reprezentował Polskę w kwalifikacjach Pucharu Federacji.
W Osielsku w baseball grają od 1992 roku za sprawą nauczyciela wychowania fizycznego - Jacka Baumgarta. Dwa lata później założono klub Dęby Osielsko.