Dęby cały czas mocne. Jest dziesiąty medal!

Stoją od lewej: Tomasz Januszewski, Szymon Szymański, Mateusz Macniak, Paweł Jasiakiewicz, Adan Cabrales, Alexis Medina, Bartosz Matuszewski, Bartosz Teska; klęczą od lewej: Paweł Winiarski, Paweł Sztejka, Mikołaj Zera, Alex Arriaga, Kacper Murawski, Jakub Pochwała, Tomasz Witoń, Łukasz Snopek. Fot. UKS Dęby Osielsko
Ekipa KWK Construction Dębów Osielsko wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski seniorów w baseballu.

W rywalizacji o miejsce na najniższym stopniu podium baseballiści spod Bydgoszczy dwukrotnie pokonali u siebie Barons Wrocław (6:3 i 14:11). Gra toczyła się do dwóch zwycięstw, nie było więc potrzeby rozgrywania trzeciego spotkania.

Jest to dziesiąty medal zdobyty przez zawodników z Osielska w rozgrywkach ligowych i pierwszy po trzyletniej przerwie. UKS Dęby wywalczył mistrzostwo Polski w 2004 roku, siedem razy był wicemistrzem kraju i po raz drugi zdobył brązowy medal w lidze.

Tytuł obroniła Silesia Rybnik, pokonując w finale play-off Stal BiS Kutno. To jej szósty złoty krążek w dorobku, poprzednie rybniczanie wywalczyli w latach 1984-87 (pierwsze cztery sezony ligi baseballowej w Polsce) oraz w sezonie 2017. Tylko Stal BiS Kutno ma więcej (17) mistrzowskich koron.

Ponieważ Silesia zdobyła w tym sezonie dublet (mistrzostwo i Puchar Polski), KWK Construction Dęby Osielsko uzyskały prawo reprezentowania Polski w europejskich pucharach. Dlaczego Dęby, a nie wicemistrz z Kutna?

Każda krajowa federacja, ma prawo wystawić w europejskich pucharach dwie drużyny. Polski Związek Baseballu i Softballu premiuje w ten sposób mistrza kraju i zdobywcę Pucharu Polski. Jeśli oba te trofea zdobywa ta sama drużyna, to drugą przepustkę do europejskich rozgrywek otrzymuje pokonany finalista Pucharu Polski. Rybniczanie wywalczyli mistrzostwo kraju, a pod koniec sierpnia w finale Pucharu Polski pokonali właśnie KWK Construction Dęby (7:1), dlatego obok Silesii, to właśnie zespół z Osielska będzie w przyszłym roku reprezentował Polskę w kwalifikacjach Pucharu Federacji.

W Osielsku w baseball grają od 1992 roku za sprawą nauczyciela wychowania fizycznego - Jacka Baumgarta. Dwa lata później założono klub Dęby Osielsko.