Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne nazwy ulic w Bydgoszczy. Gollob przegonił Duracza, a Foch Armię Czerwoną

Michał Sierek
Michał Sierek
Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Nazwa ul. Marszałka Ferdynanda Focha w Bydgoszczy pojawiła się w 1929 roku. Niemieccy okupanci przemianowali ją na Herman-Göring-Straße. W latach 1945-1948 przywrócono poprzednią nazwę, ale w 1948 komunistyczne władze nadały nową: Armii Czerwonej.Po upadku komunizmu postulowano przywrócenie Focha, ale... W listopadzie 1990 roku jeden z niedawnych opozycjonistów, powszechnie szanowany nauczyciel historii i radny, zaprotestował na posiedzeniu Rady Miasta przeciwko powrotowi nazwy ul. marszałka Focha, twierdząc, że Foch był… hitlerowskim kolaborantem, choć w rzeczywistości zmarł w 1929 roku! Radni, kierując się jego autorytetem, głos ten poparli, dlatego ulicę „ochrzcili” imieniem... Kazimierza Wielkiego. Ostatecznie szybko zreflektowano się i w styczniu 1991 roku francuski marszałek wrócił na swoje dawne miejsce.
Nazwa ul. Marszałka Ferdynanda Focha w Bydgoszczy pojawiła się w 1929 roku. Niemieccy okupanci przemianowali ją na Herman-Göring-Straße. W latach 1945-1948 przywrócono poprzednią nazwę, ale w 1948 komunistyczne władze nadały nową: Armii Czerwonej.Po upadku komunizmu postulowano przywrócenie Focha, ale... W listopadzie 1990 roku jeden z niedawnych opozycjonistów, powszechnie szanowany nauczyciel historii i radny, zaprotestował na posiedzeniu Rady Miasta przeciwko powrotowi nazwy ul. marszałka Focha, twierdząc, że Foch był… hitlerowskim kolaborantem, choć w rzeczywistości zmarł w 1929 roku! Radni, kierując się jego autorytetem, głos ten poparli, dlatego ulicę „ochrzcili” imieniem... Kazimierza Wielkiego. Ostatecznie szybko zreflektowano się i w styczniu 1991 roku francuski marszałek wrócił na swoje dawne miejsce. Archiwum Polska Press
Gdzie kiedyś był plac Rewolucji Październikowej, która ulica nosiła imię Generalissimusa Józefa Stalina i dlaczego po upadku komunizmu w Bydgoszczy doszło do zamieszania z przywracaniem nazwy ul. Marszałka Ferdynanda Focha? Kliknij zdjęcie i zobacz w galerii jak kiedyś nazywały się bydgoskie ulice.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać.

Nazwa ul. Marszałka Ferdynanda Focha w Bydgoszczy pojawiła się w 1929 roku. Niemieccy okupanci przemianowali ją na Herman-Göring-Straße. W latach 1945-1948 przywrócono poprzednią nazwę, ale w 1948 komunistyczne władze nadały nową: Armii Czerwonej.

Po upadku komunizmu postulowano przywrócenie Focha, ale... W listopadzie 1990 roku jeden z niedawnych opozycjonistów, powszechnie szanowany nauczyciel historii i radny, zaprotestował na posiedzeniu Rady Miasta przeciwko powrotowi nazwy ul. marszałka Focha, twierdząc, że Foch był… hitlerowskim kolaborantem, choć w rzeczywistości zmarł w 1929 roku!

Radni, kierując się jego autorytetem, głos ten poparli, dlatego ulicę „ochrzcili” imieniem... Kazimierza Wielkiego. Ostatecznie szybko zreflektowano się i w styczniu 1991 roku francuski marszałek wrócił na swoje dawne miejsce.

Jakie nazwy dawniej nosiły niektóre bydgoskie ulice? Sprawdź w galerii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo