Zobacz wideo: Morsowanie dla każdego? Niektórzy muszą uważać!
W 16 oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia powstało stanowisko ds. profilaktyki i promocji zdrowia, którego celem jest upowszechnienie wiedzy o zdrowiu, profilaktyce i publicznym systemie opieki zdrowotnej. W naszym regionie stanowisko do spraw profilaktyki i promocji zdrowia mieści się w siedzibie NFZ przy ul. Łomżyńskiej 33 w Bydgoszczy.
- Składa się ze stanowiska doradcy i Kiosku Profilaktycznego, w którym można wykonać bezpłatne pomiary. Jest otwarte od godziny 9 do 12.30 oraz od godziny 13 do 15.30. Mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby pełnoletnie - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.
Co załatwimy u doradcy?
Doradca na stanowisku:
- wskaże, normy uzyskanych pomiarów w Kiosku Profilaktycznym,
- udzieli informacji o programach profilaktycznych realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia,
- udzieli informacji dotyczących Internetowego Konta Pacjenta i pomoże w zalogowaniu się,
- potwierdzi profil zaufany,
- pomoże w uzupełnieniu ankiety do programu „Profilaktyka 40 PLUS”,
- zaznajomi z funkcjonalnością strony internetowej diety.nfz.gov.pl i przekaże przykładowy plan żywienia.
Co załatwimy w Kiosku Profilaktycznym?
W Kiosku Profilaktycznym wykonamy samodzielnie pomiary:
- wzrostu,
- masy ciała,
- składu ciała,
- ciśnienia tętniczego krwi,
- określisz wskaźnik BMI (indeks masy ciała).
Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.
Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.
Uwaga! Z Kiosku Profilaktycznego nie mogą skorzystać osoby posiadające rozrusznik serca, elektroniczne urządzenia wspomagające życie (np. sztuczne serce, sztuczne płuco), przenośne urządzenia diagnostyczne (np. elektrokardiograf, holter). Niezalecane jest, aby z Kiosku Profilaktycznego korzystały kobiety ciężarne, osoby, które odczuwają duszności, zawroty głowy czy ataki paniki w małych, zamkniętych przestrzeniach i osoby odczuwające drgawki (epilepsja fotogenna) podczas wpatrywania się w ekran. Niezalecane jest, aby z analizatora składu ciała korzystały osoby powyżej 81. roku życia, osoby z gorączką, osoby będące w trakcie intensywnej budowy masy mięśniowej, osoby dializowane, z osteoporozą w zaawansowanym stadium i obrzękami.
Na konsultację i pomiary w Kiosku Profilaktycznym możemy umówić się dzwoniąc na całodobową Telefoniczną Informację Pacjenta 800 190 590 lub uzupełniając formularz na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia - http://nfz-bydgoszcz.pl/artykul/218/3559/profilaktyka-i-promocja-zdrowia
Nie przegap
