W uroczystości w środowy wieczór w poznańskim Pałacu Działyńskich wzięli udział przedstawiciele wielkopolskiego środowiska naukowego i akademickiego, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński i posłowie: Jadwiga Emilewicz oraz Bartłomiej Wróblewski. Wydarzenie uświetnili swoim występem artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu: Michał Marzec i Wanda Marzec.
Statuetkę jako jedyny przedstawiciel biznesu otrzymuje prezes Daniel Obajtek - za wielkie zasługi dla utrwalania polskiej niezależności energetycznej, polskiej suwerenności gospodarczej, za zbudowanie wspaniałego holdingu, który w dużym stopniu określa naszą niezależność energetyczną. W ciągu pięciu lat zrobił pan coś, co w polskich warunkach graniczy z cudem. Stworzył pan wielką firmę, która zabezpiecza polską suwerenność energetyczną, jest gwarantem polskiego bezpieczeństwa energetycznego
– uzasadniał prof. Stanisław Mikołajczak, prezes AKO wręczając Danielowi Obajtkowi, prezesowi PKN Orlen statuetkę prezydenta Lecha Kaczyńskiego z mottem prezydenta „Warto być Polakiem”.
- To bardzo solidna statuetka, tak jak solidne było przywództwo prezydenta Kaczyńskiego - dodał prof. Mikołajczak.
Statuetka Lecha Kaczyńskiego to wyróżnienie przyznawane przez Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego. Stowarzyszenie tworzone przez ludzi świata nauki i kultury powstało w styczniu 2011 r. Celem AKO jest propagowanie postaw upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm łączący pamięć o dokonaniach i tradycjach z działaniami na rzecz rozwoju kraju i przyszłych pokoleń, a także promowanie spuścizny Lecha Kaczyńskiego.
Pierwsze takie wyróżnienie otrzymał w lipcu tego roku Jarosław Kaczyński, prezes PiS. W sierpniu wyróżniony został abp Marek Jędraszewski.
To jest wyróżnienie mojego dorobku, tworzenia tego dużego koncernu, który stabilizuje sprawy nie tylko paliwowo-energetyczne, gazowe, ale również stabilizuje gospodarcze kwestie - choćby paliw, rozwoju, zeroemisyjnej energetyki. Ta nagroda jest dla mnie bardzo ważna. Dziękuję za takie uznanie
– mówił Daniel Obajtek odbierając nagrodę.
– Nie ma silnego państwa bez silnej gospodarki. Mniejszy biznes zaspokaja potrzeby, ale większy biznes ma też inne zadanie: jest po to, by gwarantować bezpieczeństwo, by dać silny impuls do rozwoju. Tak postrzegam Orlen – powiedział prezes koncernu.
Daniel Obajtek mówił też o wyzwaniach, jakie stoją przed polską gospodarką i samym PKN Orlen. – Musimy się rozwijać, musimy rozwijać nasz przemysł, w innym przypadku stanie się manufakturą i przestanie być motorem rozwojowym naszej gospodarki – mówił prezes PKN Orlen.
Wcześniej Daniel Obajtek spotkał się z naukowcami z Politechniki Poznańskiej. Rozmawiano o współpracy uczelni z PKN Orlen. Zarówno profesorowie, jak i sam prezes są z niej zadowoleni. - Takie inicjatywy są inicjatywami bardzo rozwojowymi - mówił Daniel Obajtek. W ramach współpracy Politechniki Poznańskiej i Grupy PKN Orlen studenci korzystają z praktyk i stażów. Dodatkowo realizowane są ważne projekty - w zakresie nowych rozwiązań technologicznych, zagospodarowania osób w odpowiednim wieku, badania ich kompetencji oraz podnoszenia kwalifikacji, tak aby mogli znaleźć zatrudnienie na rynku, jak i w grupie PKN Orlen.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek współpracę ocenił jako bardzo rozwojową. Jak przyznał, 5 lat temu tworząc koncern petrochemiczny, koncern multienergetyczny, myślą przewodnią były inwestycje. - Abyśmy mogli zbilansować zarówno rafinerię, petrochemię, energetykę, myśleć o nowych kierunkach rozwoju, myśleć o nowych inwestycjach, bazie badawczo-rozwojowej, o przełożeniu właśnie tych badań na faktyczną część tego biznesu - zauważył.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja teraz jest ruiną. Poznaj jego mroczną historię!
Piękne i bajecznie drogie samochody. The Collection na ulica...