https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dajcie zobaczyć i usłyszeć! - wrażenia po niedzielnej celebrze na bydgoskim Starym Rynku

Jarosław Reszka
Taki widok na uroczystości miał ktoś, kto w niedzielę o godz. 14 spieszył na nie od strony Wyspy Młyńskiej
Taki widok na uroczystości miał ktoś, kto w niedzielę o godz. 14 spieszył na nie od strony Wyspy Młyńskiej Jarosław Reszka
Kto narzeka na dzisiejsze czasy, że liczy się w nich tylko pieniądz i spełnianie egoistycznych zachcianek, ten powinien wybrać się w ostatnią niedzielę po południu na Stary Rynek.

Gęsty tłum bydgoszczan tłoczył się w tym miejscu, podziwiając obchody 100-lecia powrotu miasta do Polski.

- Chleba i igrzysk! - odkrzyknie ktoś ironicznie słowami rzucanymi do rządzących przez zdemoralizowane pospólstwo w starożytnym Rzymie. - Pudło! - odkrzyknę. Na Starym Rynku nie rozdawano nic poza papierowymi chorągiewkami i biało-czerwonymi opaskami na ramię. Sądzę zatem, że ludzi ściągnęły tam autentyczne ciepłe uczucia do swego miasta i wolności.

Uroczystości pokazały też, że duży, niezabudowany plac w centrum miasta jest potrzebny. Ale trzeba go umieć nagłośnić i tak przygotować igrzyska, by tłum mógł je śledzić bez przeszkód. A tego, niestety, w niedzielę zabrakło. Kto utknął w gąszczu ciał w odległym rzędzie i z dala od głośników, ten widział jedynie plecy innych gapiów i słyszał słaby pogłos tego, co się działo przed ratuszem.

Miasto Bydgoszcz we współpracy z instytucjami kultury, uczelniami i stowarzyszeniami świętuje 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski. Główne świętowanie rozpoczęło się w weekend, 18-19 stycznia. W niedzielę na ul. Długiej można było oglądać wystawę w zabytkowym autobusie poświęconą komunikacji miejskiej. A na Wyspie Młyńskiej wystawę umundurowania powstańczego oraz szpital polowy. Atrakcją było także wybijanie monet, zabawy artystyczne, fotograficzne i pocztowe. Na Starym Rynku atrakcją była inscenizacja historyczna, w której wzięło udział pół tysiąca osób. Zobaczyliśmy grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, w tym konne pułki ułanów. Na Wyspie Młyńskiej można było zjeść jubileuszowy tort przygotowany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską. 100-lecie pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Seminaryjnej uczciło również Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.Oficjalne obchody z ceremoniałem wojskowym odbędą się na Starym Rynku w poniedziałek 20 stycznia, o godz. 13.

Bydgoszcz świętuje 100-lecie powrotu do Polski [zdjęcia]

Gdyby "Express Bydgoski" ukazał się 100 lat temu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
26 stycznia, 16:39, Pocztowiec:

Jaki prezydent takie obchody!!! Te 0,5 h na Starym Rynku to jakieś kpiny z Bydgoszczan!!! No ale cóż, na co można liczyć gdy za sterami jest urzędnik bez doświadczenia w zarządzaniu!!! Nie mamy szczęścia do włodarzy !!! Wystarczy spojrzeć na nasze ulice. Bydgoszcz nie ma ani jednej głównej ulicy, która była by wyremontowana - równa w całości!!!

Święta racja!!!

P
Pocztowiec

Jaki prezydent takie obchody!!! Te 0,5 h na Starym Rynku to jakieś kpiny z Bydgoszczan!!! No ale cóż, na co można liczyć gdy za sterami jest urzędnik bez doświadczenia w zarządzaniu!!! Nie mamy szczęścia do włodarzy !!! Wystarczy spojrzeć na nasze ulice. Bydgoszcz nie ma ani jednej głównej ulicy, która była by wyremontowana - równa w całości!!!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski