Ogrody społeczne są dodatkowymi - obok parków - zielonymi przestrzeniami w mieście, które zwykle powstają na nieużytkach.
- Ogrody wspólnotowe pełnią przede wszystkim rolę społeczną. Integrują i aktywizują mieszkańców i angażują ich we wspólne działania w najbliższym otoczeniu - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka bydgoskiego ratusza. - Zwiększają również świadomość ekologiczną, uczą szacunku dla przyrody oraz dbałości o środowisko naturalne i jego zasoby, a także zachęcają do ochrony bioróżnorodności miejskiej.
Ogrody w Bydgoszczy nawiązują także współpracę ze szkołami i przedszkolami udostępniając swoje tereny jako „zielone klasy”, w których dzieci zdobywają wiedzę z zakresu przyrody i ekologii.
Pierwszy ogród społeczny w Bydgoszczy został uruchomiony w 2016 roku na podwórku jednej z kamienic przy ul. Chrobrego - to była oddolna inicjatywa.
- Kilka ogrodów udało się stworzyć w 2016 i 2017 roku dzięki pozyskaniu dodatkowego dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - informuje Stachowiak. - Znajdują się przy ZS nr 4 przy ul. Z. Nałkowskiej 9, ZS nr przy ul. Nakielskiej 11, przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 1, przy ul. Świętej Trójcy 37, Radzie Osiedla Wilczak-Jary przy TKKF „Świt”, przy ul. Nakielskiej 70 oraz przy SP nr 10 na Śląskiej 7.
I właśnie ten ostatni ogród odwiedził wczoraj z aparatem nasz fotoreporter. Ten konkretny społeczny ogród powstał przy wsparciu studentów Koła Naukowego Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Centralnym punktem ogródka stały się rabaty warzywno-kwiatowe.
W Bydgoszczy jest kilka ogrodów społecznych. Odwiedziliśmy j...
- Teren wokół otoczono przede wszystkim drzewami i krzewami owocowymi. Posadzono tam m.in. jabłoń rajską, wiśnię, porzeczkę , agrest, maliny, truskawki i szałwię. Całość kosztowała prawie 15 tysięcy złotych - mówi Stachowiak.
W tym roku miasto nie założy żadnego nowego ogrodu, bo nie ma już dofinansowania z WFOŚiGW. Jednak sami mieszkańcy mogą wyjść z taką inicjatywą i poszukać wsparcia. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. na www.wspieram.to/ogrodyspoleczny, www.miastoiogrod.pl czy www.naszogrodspoleczny.pl.
AGRO-TECH 2018 - relacja z targów w Minikowie, największych w północnej Polsce.