Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Bydgoszczy zobaczymy sekundniki?

Sławomir Bobbe
System zarządzania ruchem ITS wyklucza stosowanie sekundników - uważają specjaliści.
System zarządzania ruchem ITS wyklucza stosowanie sekundników - uważają specjaliści. Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polskapresse
Liczniki pokazujące na skrzyżowaniach, ile czasu trzeba jeszcze poczekać na światło zielone, znów będą legalne. MSWiA podpisało odpowiednie rozporządzenia.

Liczniki czy też sekundniki budzą sporo kontrowersji. Bydgoszczanie, którzy gościli w Grudziądzu czy w Toruniu, gdzie można je było zobaczyć, chwalili to rozwiązanie. Na przejściu dla pieszych wyświetlana była informacja, ile jeszcze sekund palić się będzie zielone światło. Dzięki temu nie trzeba było biec na przejście, gdy czasu było sporo, lub można było przyspieszyć kroku - gdy było go mało. Podobnie kierowcy wiedzieli, kiedy zapali im się zielone i jak długo będzie się paliło. Jednak sekundniki zniknęły z wielu skrzyżowań, bo nie było odpowiednich przepisów, które te oznaczenia wpisywałyby do katalogu znaków drogowych. Wkrótce się to zmieni i liczniki będą mogły powrócić tam, gdzie były - lub pojawić się w nowych lokalizacjach. Czy zobaczymy je w Bydgoszczy?

- W ciągu ostatnich trzech lat przybyło w Bydgoszczy około 30 tysięcy aut, obecnie jest ich ćwierć miliona. A płynność ruchu nie spadła. Jak dowodzi serwis korkowo.pl, jesteśmy liderem wśród miast wojewódzkich. To o czymś świadczy - przypomina Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP.

Sekundniki to 
rozwiązanie z poprzedniej epoki, a my 
musimy iść do przodu, 
a nie się cofać.

Liczniki to krok w tył

- Bydgoszcz ten niewątpliwy sukces zapewnia nie sekundnikom, ale Inteligentnym Systemom Transportowym (ITS).
- Gdyby nie ITS, korki w mieście byłyby już teraz potężne, a chyba nikt nie sądzi, że aut w przyszłości będzie u nas mniej. Dlatego skupiamy się na rozwijaniu systemu ITS i poszerzaniu obszaru jego działania. Sekundniki to rozwiązanie z poprzedniej epoki, a my musimy iść do przodu. Pieniądze, które trzeba byłoby wydać na sekundniki wraz z całym oprogramowaniem, lepiej wydać na ITS - nie ma wątpliwości rzecznik.

Zobacz:

W Bydgoszczy kolumna transportująca czołg zderzyła się z aut...

Podkreśla, że liczniki pracują w stałym cyklu - wyświetlają światła zielone i czerwone w stałych odstępach. Tymczasem ITS reaguje na bieżąco na wydarzenia na drodze - dając więcej zielonego kierunkom priorytetowym lub bardziej obciążonym ruchem.

Tomasz Borowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Klub Inżynierii Ruchu, wyraził podobny pogląd w serwisie rynekinfrastruktury.pl, mówiąc, że „w Polsce przybywa miast wykorzystujących rozwiązania ITS. W miastach, gdzie mamy sterowanie zależne od panującego ruchu, a więc tam, gdzie są systemy sterowania ruchem, nie ma potrzeby montowania sekundników; ich instalowanie nie przyniesienie bowiem żadnego efektu”.

Pozostaje jeszcze bardzo dyskusyjna kwestia bezpieczeństwa związanego z sekundnikami. Jak pokazały wcześniejsze doświadczenia, kierowcy reagują dwojako na wiadomość, że wkrótce sygnał zielony zostanie zastąpiony czerwonym. Jedni, widząc, że zostało kilka sekund zielonego, zwalniają i nie decydują się wjechać na skrzyżowanie. Drudzy zachowują się odwrotnie - ruszają „ile fabryka dała”, byleby zdążyć na zielonym. Do groźnych zdarzeń dochodzi wtedy, gdy jednocześnie dwóch kierowców podejmuje wykluczające się decyzje - jeden hamuje, drugi przyspiesza, a skutkiem jest uderzenie w tył zwalniającego auta.

Pozytywne rozwiązanie

Pozytywne działanie liczników widzi jednak Zarząd Dróg Wojewódzkich, który nie wyklucza ich zastosowania na „swoich” skrzyżowaniach.

- Sekundniki mogą wpływać na poprawę płynności ruchu na skrzyżowaniach, modernizując nasze sygnalizacje bądź budując nowe, będziemy analizować korzystanie z tych rozwiązań. Warto jednak podkreślić, że są one dedykowane i najlepiej sprawdzały się na drogach, gdzie występowało duże natężenie ruchu - twierdzi Sebastian Borowiak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Ile czasu zajmuje przejście ronda Fordońskiego w Bydgoszczy [godziny szczytu]

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!